środa, 9 listopada 2016

Sernik OREO


Najszybszy sernik w mojej karierze i przy okazji jeden z lepszych. Połączenie ciasteczek Oreo z kremową masą serową daje niesamowity efekt organoleptyczny. 
Samo przygotowanie go zajmuje ok. 15 minut, więc nie jest on wymagający. 

Jeśli macie ochotę możecie również zobaczyć ten przepis na moim YouTube w wersji po POLSKU i ANGIELSKU :) ZAPRASZAM !

PL

EN


Składniki na tortownice 24cm:
-36 ciasteczek typu Oreo (kanapkowych*)
-800g sera twarogowego
-1/2 szkl. cukru
-1 szkl. mleka
-5 łyżek roztopionego masła
-8g żelatyny

*ciasteczka muszą mieć formę kanapki czyli ciasteczko-->wypełnienie-->ciasteczko

Ciasteczka oddzielić od wypełnienia do dwóch oddzielnych misek. Część casteczkową zblendować lub wsadzić do torebki i zmiażdżyć wałkiem na drobny mak.
Dodać do nich roztopione masło i wymieszać. Formę z papierem do pieczenia wyłożyć ciasteczkami i docisnąć palcami. Odstawić na bok na czas przygotowywania masy serowej.

Do garnka przełożyć ser i wypełnienie z ciasteczek, ustawić na średnią moc palnika i mieszać aż nie będzie grudek. Dodać cukier i również wymieszać. 
Podgrzać szklankę mleka, dodać żelatynę i bardzo dokładnie rozpuścić mieszając (upewnijcie się, że żelatyna nie została na dnie!!). Przelać mleko do masy serowej i wszystko podgrzewać mieszając. 

Gotową masę przelać na ciasteczkowy spód ozdobić wierzch i wstawić do lodówki na co najmniej 4h. Ja polecam zostawić go na całą noc. 

Po tym czasie serwować z oprószonym po wierzchu kakaem.

Smacznego !




środa, 19 października 2016

Pizza z burakiem



Jeśli lubicie wariacje co do smaków pizzy to pokochacie ten ! Burak nadaje jej pysznej i delikatnej słodyczy, roztopiony ser mozzarella i pomidorki koktajlowe pasują do tego jak karmel do czekolady xD. Przepyszne połączenie na najlepszym spodzie do pizzy z najpyszniejszym sosem pomidorowym.

Zapraszam do obejrzenia filmiku z tym przepisem.



Składniki na 3 spody do pizzy:
-14 g suchych drożdży 
-1 i 1/2 szklanki letniej wody
-3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
-1 łyżka oliwy z oliwek 
-1 i 1/2 łyżeczki soli

Mąkę wymieszać z drożdżami i dodać resztę składników, ugnieść ciasto aż będzie elastyczne. 

Przełożyć do miski, nakryć folią spożywczą i odstawić na 1,5h w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. 
Po tym czasie uderzyć pięścią w ciasto. 

Podzielić na 3 części, zawinąć w folię spożywczą i zamrozić.

Przemrożone ciasto jest elastyczniejsze i się nie rwie, co jest bardzo pomocne przy rozciąganiu ciasta na pizze jeśli chcemy mieć bardzo cienki spód.


Zamrożoną kulę ciasta należy odmrozić wsadzając ją w miseczce do lodówki.

Ciasto uformować podsypując mąką. Przełożyć na blachę z papierem do pieczenia. 


Sos: 

-500g pomidorów z kartonika 
-2 ząbki czosnku 
-1 łyżeczka oregano
-1 łyżeczka majeranku
-sól 
-pieprz 
-łyżka cukru (opcjonalnie) 


Wszystko podgrzać w rondelku do zagotowania. 
Na ciasto wyłożyć kilka łyżek sosu i go rozprowadzić, ułożyć ser,  pokrojone w plasterki buraki i pomidorki. 
Piec w maksymalnej temperaturze  przez ok.12 minut. 



Dodatkowo:
-ser mozzarella
-2 ugotowane buraki
-pomidorki koktajlowe
-rukola

Smacznego !




czwartek, 6 października 2016

Mini tarty jabłkowe


Sezon na jabłka w pełni, dlatego ciasto z jabłkami to podstawa. Ta pora roku zawsze kojarzy mi się z naszymi Polskimi jabłkami i wypiekami z nimi związanymi. Dlatego postanowiłam przygotować mini tarty jabłkowe. Nie dość, że wyglądają cudownie to ich rozmiar również jest bardzo wygodny i idealny do dzielenia się.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z tym przepisem :)



Składniki na 24sztuki:

kruchy spód:
-200g zimnego pokrojonego masła
-1 i 1/4 szkl. mąki
-1/4 szkl. cukru
-1/2 łyżeczki skórki z cytryny 
-szczypta soli
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-2 żółtka jaj
-kilka łyżek bardzo zimnej wody (ok. 2 łyżki)

Do miski wrzucić mąkę i masło, rozgnieść tak aby powstały małe kawałeczki masła obtoczone mąką. Następnie należy dodać skórkę z cytryny, cukier, proszek do pieczenia i sól, wymieszać. Dodać żółtka i kilka łyżek zimnej wody, chodzi nam o uzyskanie elastycznego nie klejącego się do rąk ciasta.
Takie ciasto należy owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 30 minut.

Wypełnienie:
-1 kg kwaśnych jabłek (ja użyłam antonówek)
-1/4 szkl. cukru
-2 łyżki mąki
-sok wyciśnięty z połówki cytryny
-2 łyżeczki cynamonu

Jabłka obrać, pokroić w kosteczkę, dodać wszystkie pozostałe składniki i dokładnie wymiesza.

Piekarnik nagrzać do 190°C.

Wyjąć ciasto z lodówki, foremki do muffinek wysmarować masłem. Ciasto rozwałkowywać do 0,5cm grubości i wykrawać koła szklanką lub foremką do ciastek. Takie kółka przekładać do foremek, wypełniać jabłkami i opcjonalnie przykrywać dodatkowym ciastem.

Piec 20 minut.

Podawać na ciepło lub zimno z lodami lub cukrem pudrem.

Smacznego !!!







czwartek, 29 września 2016

Paella z owocami morza



W Nowym Jorku jadłam najpyszniejszą paelle z owocami morza, którą chciałam odwzorować w mojej kuchni. Chcąc nie chcąc muszę przyznać, że wyszło mi to całkiem dobrze. Złocisty ryż w sosie winno-pomidorowym z kalmarami, małżami i krewetkami. Całe danie jest bardzo sycące i porcja jest duża. Moi rodzice ją jedli przez 3 dni haha.

Oczywiście nagrałam filmik do tego przepisu więc zapraszam do oglądania. 


Składniki:
-300g ryżu do paelli lub do risotto
-1 duża papryka pokrojona w kosteczkę
-2 pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kosteczkę
-1 cebula
-1 łyżka koncentratu pomidorowego
-2 łyżki oleju rzepakowego
-125ml białego wytrawnego wina
-1 litr bulionu warzywnego
-500g mieszanki owoców morza
-sól
-pieprz
Mrożone owoce morza wyjąć z opakowania i przełożyć na talerz z ręcznikiem papierowym.
Na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucić cebulę i paprykę na 2-3 minuty, po tym czasie przyprawić solą i pieprzem, dodać pomidora i smażyć przez kolejne 2 minuty.
Dodać łyżkę koncentratu pomidorowego, wino i zostawić wszystko na średnim ogniu na ok. 3 minuty, aż ilość wody zmaleje o połowę. Dodać ryż, zagotować przez 2 minuty i następnie dolać bulion. Zmniejszyć ogień do minimum i gotować przez 8 minut nie mieszając ryżu.
Dodać owoce morza, zakryć pokrywką lub podwójną folią aluminową i gotować przez kolejne 6 minut. Po tym czasie wyłączyć ogień i pozostawić taką paelle na 2-3 minuty pod przykryciem.
Podawać gorącą z ćwiartką cytryny i świeżą natką pietruszki lub kolendrą.
Smacznego !




niedziela, 18 września 2016

Batony energetyczne


Większość z nas lubi słodkości (jak nie wszyscy co odwiedzają mojego bloga ;p), ale również większość chciałaby aby można było zjeść coś dobrego bez wyrzutów, że zjada się sam cukier. Dlatego przygotowałam Wam przepis który pokochacie! Bez dodatku cukru i tłuszczu na bazie samych naturalnych składników. Zmiksowane orzechy, które same w sobie mają wystarczającą ilość tłuszczy i suszone owoce z naturalnymi cukrami.

Dla ułatwienia wstawiam filmik z przepisem, który sama nagrałam :) Jeśli się Wam podoba piszcie i jeśli macie jakieś propozycje na kolejne filmiki to też piszcie !


Składniki na 8 batonów:-50g daktyli namoczonych we wrzątku
-40g migdałów
-30g orzechów laskowych
-40g pestek dyni
-40g pestek słonecznika
-70g orzechów ziemnych niesolonych
-20g jagód goji
-30g żurawiny suszonej
-200g płatków owsianych 

-4 łyżki miodu

Daktyle odsączyć po ok. 15 minutach przełożyć do miksera i dodać orzeszki ziemne, zmiksować. Dodać migdały, żurawinę, orzechy laskowe i jeszcze raz zmiksować. 
Przełożyć do miski i dodać wszystkie pozostałe składniki. 
Całość trzeba bardzo dobrze wymieszać, tak aby miód pokrył wszystkie składniki w takiej samej ilości i aby nic nie zostało "suche". Taką masę przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównać. Ciasto piec w 180st. C przez 15-20 min. 

Po tym czasie należy je całkowicie wystudzić i pokroić w kształt batoników. 
Opcjonalnie można polać czekoladą, od Was zależy na jaką się zdecydujecie: mleczną, gorzką lub białą. Ja wybrałam gorzką 90%. 

Batoniki przechowywać w pudełku plastikowym w lodówce do 5 dni.

Smacznego !!!


poniedziałek, 12 września 2016

Fondant czekoladowy


Jedna z tych rzeczy, na którą samo patrzenie leci ślinka. Nigdy wcześniej nie robiłam, ale przepis jest dziecinnie prosty! DOSŁOWNIE, na moich ostatnich warsztatach kulinarnych robiłam go z dziećmi w wieku 8-10 lat. Jeśli dzieciaki sobie poradziły, to każdy da radę. Czekoladowa rozkosz wypływająca z ciasta podana na ciepło nie ma sobie równych. Przepis jest bardzo efektywny i bardzo mało wymagający. 

Składniki na 4 szt.:
-100 g gorzkiej czekolady
-50 g masła + do posmarowania foremek-2 jajka-4 łyżki cukru-szczypta soli-1 łyżka mąki + do posypania foremek
Piekarnik nagrzać do 200 st.C. 
Cztery foremki żaroodporne wysmarować masłem i obsypać mąką - nadmiar mąki wysypać.
Foremki można postawić na blaszce.

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z masłem.

Jajka, cukier i sól zmiksować w misce mikserem lub rózgą, nie za długo tylko do połączenia składników. 
Do masy dodać mąkę i wymieszać, na sam koniec dodać rozpuszczoną czekoladę z masłem małym strumieniem, starając się w tym czasie mieszać masę. Również wymieszać tylko do połączenia się składników.
Masę przelać do foremek i piec przez 8-9 minut. Boki się zetną lecz środek pozostanie płynny. 


Po wyjęciu odczekac 1-2 minuty, przejechać nożem po brzegach foremek i przełożyć na tależ. 

Podawać od razu po przygotowaniu z lodami, owocami lub cukrem pudrem.
SMACZNEGO !