poniedziałek, 12 września 2016

Fondant czekoladowy


Jedna z tych rzeczy, na którą samo patrzenie leci ślinka. Nigdy wcześniej nie robiłam, ale przepis jest dziecinnie prosty! DOSŁOWNIE, na moich ostatnich warsztatach kulinarnych robiłam go z dziećmi w wieku 8-10 lat. Jeśli dzieciaki sobie poradziły, to każdy da radę. Czekoladowa rozkosz wypływająca z ciasta podana na ciepło nie ma sobie równych. Przepis jest bardzo efektywny i bardzo mało wymagający. 

Składniki na 4 szt.:
-100 g gorzkiej czekolady
-50 g masła + do posmarowania foremek-2 jajka-4 łyżki cukru-szczypta soli-1 łyżka mąki + do posypania foremek
Piekarnik nagrzać do 200 st.C. 
Cztery foremki żaroodporne wysmarować masłem i obsypać mąką - nadmiar mąki wysypać.
Foremki można postawić na blaszce.

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z masłem.

Jajka, cukier i sól zmiksować w misce mikserem lub rózgą, nie za długo tylko do połączenia składników. 
Do masy dodać mąkę i wymieszać, na sam koniec dodać rozpuszczoną czekoladę z masłem małym strumieniem, starając się w tym czasie mieszać masę. Również wymieszać tylko do połączenia się składników.
Masę przelać do foremek i piec przez 8-9 minut. Boki się zetną lecz środek pozostanie płynny. 


Po wyjęciu odczekac 1-2 minuty, przejechać nożem po brzegach foremek i przełożyć na tależ. 

Podawać od razu po przygotowaniu z lodami, owocami lub cukrem pudrem.
SMACZNEGO !



czwartek, 28 lipca 2016

Lody śniadaniowe



Składniki na 10 sztuk:
-2 szkl. jogurtu naturalnego/greciego
-2 łyżki nasion chia
-3 łyżki miodu
-1/2 szkl. malin
-1/2 szkl boròwek amerykańskich
-1/2 jeżyn
-1/2 mango
-1/2 szkl. granoli
-1/4 szkl. suszonej zurawiny
-1/4 szkl. pistacji
-opakowania na lody 

Jogurt wymieszac z nasionamu chia i odstawic na 2h do lodowki.

Owoce pokroic na mniejsze czastki.

Do jogurtu dodac owoce, zurawine, orzechy i  miod, wymieszac delikatnie przyciskajac owoce, po to aby poscily troche soku.

Jogurt przekladac do foremek do 3/4 ich wysokosci i wierzch posypywac granola. Takie lody wlozyc do zamrazarki na noc. 

Smacznego !!



poniedziałek, 25 lipca 2016

Bezglutenowe brownie






Zalozylam kanal na YouTube i nagralam pierwszy filmik !!!
Jesli jestescie ciekawi co z tego wyszlo zapraszam Was do obejrzenia :)




Skladniki na blaszke 20x20cm:
-1/3 szkl. maki kukurydzianej
-1/4 szkl. kakao
-1/2 łyżeczki cynamonu
-1/2 łyżeczki soli
-3/4 szkl. cukru
-100g masła
-3 jajka
-170g mlecznej czekolady (pokrojonej)
-170g gorzkiej czekolady (pokrojonej)


Piekarnik nagrzać na 180st. C. i przygotować blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Razem wymieszać mąkę, kakao, cynamon, sól i odstawić na bok.
W dużej misce należy rozpuścić czekoladę w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Jeśli rozpuszczacie w mikrofalówce to należy w stawiać miskę na 30s, wyjmować, mieszać i tak aż czekolada się rozpuści. Do nagrzanej czekolady dodać masło i dokładnie wymieszać. Jeśli nie będzie chciało się rozpuścić, to należy wstawić na kolejne 30s do mikrofalówki.
Do czekoladowej mikstury wsypać cukier i ekstrakt waniliowy - wymieszać. Pojedynczo dodawać jajka i po każdym bardzo energicznie i dokładnie mieszać.

Suche składniki należy dosypać do mikstury czekoladowej i połączyć ok. 2 min.

Takie ciasto przelać do formy i wstawić do piekarnika na 30-35minut.

Po 30 minutach należy dotknąć góry brownie czy jest już upieczone. 


Upieczone  ciasto najlepiej odstawic na bok lub do lodowki na ok 5h. 

Smacznego !




wtorek, 19 lipca 2016

Tort truskawkowy

Takie torty lubie ! Pieczenie czegos takiego sprawia mi ogromna przyjemnosc, ten tort byl tortem urodzinowym i klientka poprosila mnie o zlote owoce. A ze mam to szczescie miec rozne ozdoby do pieczenia z USA, w mojej szufladzie znalazl sie rowniez zloty proszek, ktory po rozrobieniu z alkoholem tworzy zlota jadalna farbe.
Smak tortu to mascarpone z biala czekolada, nieslodzony mus truskawkowy i kawalki gorzkiej czekolady. Calosc polana mleczna czekolada.

Uwielbiam nowe wyzwania w kuchni !






Smoothie owocowe



Uwielbiam sniadania i uwielbiam je przygotowywac. Ukladanie owocow z rana daje mi w jakis sposob satysfakcje? Nie wiem, wiem tyle ze lubie to ukladac a jeszcze bardziej zjadac ;p.

Skladniki na 1 minke:
-1 sliwka
-1/2 szkl. borowek amerykanskich
-1/2 pomaranczy
-1 lyzka siemienia lnianego
-1 lyzka mood
-2 lyzki platkow owsianych 
-szczypta soli

Wszystko nalezy zbledowac i przelozyc do miski. Ja moja miseczke ozdobilam mango, kiwi, jablkiem i borowkami. 

Smacznego !

wtorek, 5 lipca 2016

Batoniki śniadaniowe



Nie ma nic lepszego jak szybkie przygotowanie sniadania/przekaski. Ja osobiscie nie wyobrazam sobie mojego zycia bez platkow owsianych, orzechow i miodu, ale czasami owsianka nie wchodzi w gre, dlatego batoniki sa jego idealna alterntywa. Wystarczy wszystko wymieszac, umiescic w plaskim naczyniu i gotowe.

Skladniki na 6 sztuk:
-2 szkl. platkow owsianych
-50g rozpuzzczonej gorzkiej czekolady
-1/2 szkl. miodu
-1/4 szkl. prazonych pestek slonecznika
-1/4 szkl. posiekanych migdalow

Wszystko wymieszac w misce. Blaszke do pieczenia wylozyc papierem do pieczenia, na to wylozyc cala mieszanke i mocno docisnac do dna. Zakryc folia spozywcza i wstawic do lodowki na ok 1-2h lub na cala noc. Batoniki przechowywac w lodowce do 5 dni.

Smacznego !

niedziela, 5 czerwca 2016

Lody z mrożonych owoców



Pogoda letnia w pełni, więc trzeba się czymś ochładzać. Jednak jeśli codziennie mielibyśmy zajadać się lodami to nasza sylwetka zapewnie by na tym ucierpiała. Dlatego ja zawsze staram się szukać fit zamienników. Tak właśnie zrobiłam i tym razem. Pyszne, kremowe i dietetyczne lody z bananów i truskawek!
Składniki:
- zamrożone truskawki
- zamrożone banany
- miód
- jogurt grecki (u mnie light)
- sok z cytryny

Banany pokroić na mniejsze kawałki, wsadzić do woreczka i do zamrażarki na co najmniej 12h. Truskawki tak samo, lub można już kupić mrożone.

Owoce, miód, jogurt i sok z cytryny umieścić w malakserze lub misce i zblendować blenderem. Miodu i cytryny należy dodawać do smaku. 

Lody przełożyć do plastikowego opakowania i przechowywać w zamrażarce. 

Smacznego !