środa, 10 lipca 2019

Najdelikatniejsze bułeczki śniadaniowe



Nigdy w życiu nie zrobiłam delikatniejszych, bardziej puszystych i pysznych bułeczek. Wydaję mi się, że tą delikatność dała margaryna, którą dodałam do ciasta.
Wypełnienie jest jak najbardziej dowolne, ja do moich dałam domowy dżem z czarnej porzeczki, prażone jabłka i nutellę.

Składniki na 24 bułeczki:
-szklanka letniego mleka
-110 g margaryny Śniadaniowej, roztopionej
-1/3 szklanki cukru
-2 duże jajka
-50 g drożdży świeżych
-1/4 łyżeczki soli
-3 i 1/2 szklanki mąki 


Do letniego mleka dodać masło, cukier, roztrzepane jajka, wymieszać.
Mąkę pszenną wymieszać z drożdżami (zrobić najpierw rozczyn) dodać sól, następnie mleko wymieszane z resztą składników. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. W razie konieczności dosypać mąki. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić.


Z ciasta zrobić 24 kulki które należy nadziewać wybranym nadzieniem i zlepiać tak aby podczas pieczenia się nie rozkleiły. Układać zlepieniem do dołu. Przed pieczeniem posmarować rozbitym jajkiem.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 25 - 30 minut. Jeszcze ciepłe polukrować.










Wiele śniadań - jedna Śniadaniowa

wtorek, 9 lipca 2019

Śniadaniowa Shakshuka




Shakshuka jest jednym z moich ulubionych śniada, dlatego że bazą są pomidory, cebula i papryka a z dodatkami można szaleć wedle uznania. W mojej koniecznie musi znaleźć się awokado oraz pieczywko z margaryną Śniadaniową. 

Składniki na 1 porcję:
-1 pomidor
-1/3 czerwonej papryki
-1/2 cebuli
-1/4 awokado
-1 jajko
-olej
-margaryna Śniadaniowa
-pieczywo
-sól
-pieprz

Na patelni z olejem podsmażyć cebulkę do cebulki dodać paprykę i również smażyć do miękkości. Na koniec dodać pokrojonego drobno pomidora, sól, pieprz i dusić aż wszystkie warzywa będą się "rozpływały". Na koniec wbić na wierzch jajko, nakryć patelnię przykrywką i zmniejszyć moc palnika. Gdy białko się zetnie, a żółtko będzie płynne w środku zdjąć z ognia. 
Na ciepłe warzywa wkroić awokado, kromkę pieczywa posmarować margaryną i posypać szczypiorkiem. Jeść ciepłe.

Smacznego !










Wiele śniadań - jedna Śniadaniowa

piątek, 24 sierpnia 2018

Arancini - ryżowe kulki wypełnione mozzarellą





Klasyczne danie prosto z Sycylii,  smażone ryżowe kulki wypełnione pyszną mozzarella, można podawać z przeróżnymi sosami, ja podałam klasycznie z sosem pomidorowym. 
Najlepiej jeść od razu po usmażeniu. kiedy są ciepłe i mozzarella w środku rozpuszczona.

Składniki na 12 kulek:
• 1 i 1/2 szklanki ryżu arborio
• 3 i 1/2 szklanki bulionu warzywnego
• 1 cebula
• 2-3 łyżki oliwy
• 3 łyżki startego parmezanu
• sól, pieprz
• 1 jajko + 2 do panierowania
• mąka i bułka tarta do panierowania
• olej do głębokiego smażenia
-garść natki pietruszki drobno posiekanej

Do wypełnienia:
- 200g mozzarelli Galbani

Na oliwie podsmażamy posiekaną drobno cebulę i gdy już jest szklista wsypujemy ryż. Wszystko mieszamy i chwilę smażymy aż ryż jest cały oblepiony oliwą i szklisty.
Cały czas mieszając dolewamy po trochu gorącego wywaru a jak się wchłonie dolewamy następną porcję i tak aż do wyczerpania bulionu (wszystko zajmie ok. 20 minut) Po tym czasie dodajemy starty parmezan, natkę pietruszki i doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia. 
Do masy ryżowej dodać roztrzepane jajko i wszystko wymieszać. Na ręku formować placuszki z ryżowej masy, na środek dodać kawałek mozzarelli (wielkości orzecha laskowego) i całość zamknąć w formę kulki.
Przygotowane kule obtoczyć w roztrzepanych jajkach i w bułce tartej. Smażyć w gorącym i głębokim tłuszczu na złoty kolor. Po wyjęciu najlepiej odsączyć resztki tłuszczu na papierowym ręczniku.


Smacznego !






niedziela, 12 sierpnia 2018

Pierożki na parze z mozzarellą i szpinakiem



Delikatne ciasto wprost rozpuszcza się w buzi, połączenie szpinaku i sera jest nieprzypadkowe, ale z mozzarellą mogę śmiało powiedzieć, że pasuje mi najbardziej. Ser pod wpływem pary rozpuszcza się i podczas wgryzania się w pierożek delikatnie się ciągnie. Gotowane na parze smakują o wiele lepiej niż standardowe z wody. 

Składniki na 20 pierożków:
Na ciasto:
-1 szklanka mąki pszennej
-1/2 szklanki wrzątku
-2 łyżki oliwy
-szczypta soli
-2 łyżki spiruliny

Mąkę wymieszać z solą i spiruliną, zalać wrzątkiem i wymieszać łyżką. Dodać oliwę i ugnieść. Ciasto przed wałkowaniem wsadzić do lodówki na godzinę.


Na farsz:
-500g szpinaku mrożonego
-100g mozzarelli Galbani
-1łyżeczka soli
-1/2 łyżeczki pieprzu
-2 ząbki czosnku drobno posiekane 

Szpinak rozpuścić w garnuszku, dodać przyprawy i na koniec mozzarellę. 

Ciasto cienko wałkować, wycinać z niego okręgi i zlepiać pierożki. 
Gotować w bambusowym parniku na garnku z wodą przez 8 minut.

Podawać z sosem sojowym.

Smacznego !







wtorek, 31 lipca 2018

Sałatka z jarmużem i komosą



Słodycz suszonej żurawiny idealnie przełamuje smak sałatki, który jest fenomenalny. Delikatna, lekka i szybka w przygotowaniu.

Składniki:
-450g jarmużu
-50g komosy ryżowej
-50g żurawiny suszonej
-30g posiekanych migdałów
-20g posiekanych orzechów ziemnych
-1/2 czerwonej papryki
-1 awokado
-1 łyżka soku z cytryny
-sól
-pieprz

Jeśli jarmuż nie jest krojony to należy posiekać go na mniejsze kawałki. Patelnie postawić na ogniu, nalać wody tak aby tylko zakryła dno i na to wrzucić jarmuż, nakryć pokrywką i gotować przez ok 3min. Komosę ryżową ugotować. Ciepły jarmuż i komosę wymieszać ze sobą. Paprykę pokroić na drobną kosteczkę i wrzucić do sałatki. Dodać żurawinę, orzechy i pokrojone awokado. Wszystko doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

Smacznego !



czwartek, 7 czerwca 2018

Bułeczki drożdżowe czekoladowo-cynamonowe/ truskawkowe






Składniki na blaszkę bułeczek:
-125ml mleka
-55g margaryny Palma
-1/3 szkl. cukru
-1 jajko
-szczypta soli
-1 i 3/4 szkl. mąki
-5g suchych drożdży

Mleko podgrzać, rozpuścić w nim cukier i margarynę. Odstawić do lodówki do przestygnięcia na ok 5 min. Po tym czasie dodać jedno roztrzepane jajko, mikstura mleczna musi być ostudzona w innym razie jajko się zetnie.
W oddzielnej misce wymieszać mąkę z drożdżami i solą, następnie dolać mleczną miksturę. Wszystko ugnieść ręką aż powstanie jednolita kula ciasta. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5h.

Wypełnienie cynamonowo-czekoladowe
-2 łyżki masła
-1/2 szkl. cukru
-1 łyżka kakao
-2 łyżeczki cynamonu

Wypełnienie truskawkowe:
-500g truskawek pokrojonych w małe kostki
-2 łyżki cukru

Truskawki posypać cukrem i wyłożyć na rozwałkowane na 0,5 cm ciasto. Dalej postępować jak z wypełnieniem cynamonowo-czekoladowym.


Ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 0,5 cm, rozsmarować 1 łyżkę miękkiej margaryny Palma i posypać równomiernie wymieszany cukier z kakao i cynamonem.
Dłuższy bok prostokątu zwijać w roladę, dość mocno ściskając. Roladkę pokroić na plastry grubości 1cm. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia układać krążki jeden przy drugim. Wszystko wysmarować roztrzepanym jajkiem i na wierzch każdego położyć dosłownie kropeczkę margaryny Palma.

Piec 25 min w 200*C.

Lukier:
-1/2 szkl. cukru pudru
-1 łyżka soku z cytryny

Polać ciepłe jeszcze bułeczki.

Smacznego !










Palma - zróbmy coś dobrego

poniedziałek, 28 maja 2018

Number cake - czyli ciasto w kształcie serca


Oglądałam te ciasta przez dłuższy czas w internecie, jednak nie miałam okazji aby je upiec. Dzień matki był idealną okazją na takie ciasto. Co mnie w nim zaskoczyło jest czas jego przygotowania. Całe ciasto zajęło mi 40 min!!! Uważam, że jest to ekspresowy czas który można znaleźć w ciągu dnia. Kruche blaty ciasta można nawet upiec kilka dni wcześniej i użyć dopiero po kilku dniach.
Dodatek migdałów w kruchym cieście daje niesamowity efekt i wspaniały smak.

Składniki na blat:
-400g mąki pszennej
-250g margaryny Palmy - zimnej
-100g zmielonych migdałów
-100g cukru pudru
-1 jajko
-szczypta soli

Mąkę, migdały i zimną margarynę pokrojoną w kosteczkę wymieszać ręką aż powstanie kruszonka. Dodać jajko, cukier i sól. Dokładnie ugnieść i zawinąć w folię spożywczą i umieścić albo na 10 minut w zamrażarce albo na 60 minut w lodówce.

Piekarnik nagrzać na 220*C na termoobieg.

Po tym czasie obficie obsypać blat mąką wyjąć ciasto i podzielić je na dwie części. Wcześniej najlepiej przygotować sobie formę od jakiej będziecie wycinać kształt. Ja moją wycięłam z kartonu.
Ciasto wałkować na grubość 5mm, nawinąć na wałek, przenieść na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i dopiero na blaszce wycinać kształt. To jest konieczne aby kształt wycinać na blaszce, ponieważ inaczej może być problem z przeniesieniem kształtów w całości. Dany kształt należy wyciąć dwa razy, na dwa piętra.

Ciasto ponakłuwać widelcem, aby podczas pieczenia nie powstały pęcherzyki powietrza.
Przed samym włożeniem ciasta zmiejszyć temperaturę do 180*C i piec 13-15min.

Wyjąć i studzić na kratce do pieczenia.

Krem:
-250g serka mascarpone
-180ml śmietanki kremówki 36%
-2 łyżki cukru pudru

Wszystko umieścić w misce i ubić aż masa będzie sztywna.

Składanie ciasta:

Na pierwsze kruche ciasto wyciskać rękawem cukierniczym zakończonym okrągłą końcówką krem, tak aby pokryć całe ciasto. Na krem delikatnie położyć położyć drugie piętro i również wycisnąć krem.
Ozdabiać owocami, cukierkami, czekoladkami, bezami.

Przechowywać w lodówce.

Smacznego !