niedziela, 9 lutego 2014

Żelki domowej roboty z posypką słodko-kwaśną


Kto nie lubi żelek ??? Ja nie znam takiej osoby, dlatego przygotowałam dla Was idealny prezent walentynkowy. Żelki w kształcie serduszek !!! Co jak co, ale nikt się nie oprze żelkom zrobionym w domu.
Smak zależy od tego jaką galaretkę wybierzecie, teraz w sklepach jest ich multum i wszystkie w innych kolorach, więc macie w czym wybierać. 
Ważne tu są ilości składników, bo jak dodacie za dużo wody to będą się rozłaziły, jak za mało to będą zbyt twarde. Pilnujcie tego!
Najlepszą formą jest forma specjalna do żelek, ale kto ma w domu formę do żelek ? Ja na pewno nie, więc użyłam formy silikonowej do kostek lodu. Ważne aby to była forma silikonowa, która się wygina bo przy wyciąganiu jest to bardzo pomocne.
Składniki na jedną formę:
-1/3 szkl. wody
-85 g galaretki smakowej
-10 g żelatyny 

Wodę wlać do garnuszka, wsypać żelatynę tak aby znajdowała się na całej powierzchni, następnie wsypać wolno galaretkę, też tak aby była równomiernie zamoczona w wodzie. Jeśli sypnęło się wam za szybko w jedno miejsce, należy pomieszać garnuszkiem aby całość była pod wodą. 
Odstawić na 10 minut. 
Po tym czasie wstawić na mały palnik i podgrzewać mieszając aż wszystko się rozpuści. Taką mieszaninę przelewać do formy silikonowej. odstawić do lodówki na 2-3h.

Posypka:
-3 łyżki cukru
-1 łyżeczka kwasku cytrynowego

Cukier pomieszać z kwaskiem cytrynowym, jeśli będzie za kwaśne dodać cukru, jeśli za słodkie - kwasku.

Gotowe żelki obtaczać w posypce i gotowe !!

Smacznego !!






poniedziałek, 3 lutego 2014

Czekolada z precelkami


Składniki:
-czekolada (od was zależy jaką chcecie mleczna, biała lub gorzka)
-precelki


Przygotować blachę z wyłożonym papierem do pieczenia.Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, przelać na blachę, ozdobić precelkami (możecie oczywiście czymś innym). Wstawić do lodówki na 20 minut.
Po tym czasie wyjąć pokroić nożem na mniejsze kawałki i ładnie zapakować lub wyłożyć na talerzyk.
Smacznego !



środa, 29 stycznia 2014

Walentynkowe kulki czekoladowe


Składniki:
-200 g ciasta biszkoptowego
-2 łyżki nutelli
-2 tabliczki czekolady

Ciasto rozkruszyć na drobne okruszki, dodać nutellę i mieszać tak aż wszystko będzie delikatnie zlepione. Rękoma formować kulki i odstawić je na 15 minut do zamrażarki (teraz jest tak zimno, że można nawet na podwórko). Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, ja moją zabarwiłam na różowo. Kulki maczać po kolei w czekoladzie, wyjmować widelcem i uderzając widelcem usuwać nadmiar czekolady. Układać na kratce do pieczenia i ozdabiać według uznania.
Pyszny czekoladowy prezent walentynkowy gotowy !! :)

P.S Można z tego zrobić cake pops'y.



piątek, 24 stycznia 2014

Precle z masłem orzechowym


Składniki na 15 sztuk:
-3 łyżki masła orzechowego
-1 łyżka masła
-3/4 szkl. cukru pudru
-precelki

Wszystko dokładnie ze sobą połączyć i wymieszać. Wstawić do lodówki na ok. 30 min, aby masa stała się trochę mniej lepka. Wyjąć z lodówki i formować rękoma małe kuleczki, umieszczać po jednej na jednym precelku i przyciskać drugim. 

Opcjonalnie można je maczać jeszcze w czekoladzie. 

Smacznego !



sobota, 11 stycznia 2014

Whoopie pie


Nic innego jak ciasto muffinkowe przełożone puszystą masą. Ja spróbowałam trochę inną wersję, bo jako przełożenie zrobiłam budyń ze śmietaną i mlekiem w proszku. Wiem brzmi dziwnie, ale mogę obiecać, że smakuje bardzo dobrze. Jak dla mnie nazwa powinna być w stylu "muffinkowe kanapki" czy coś takiego.
Składniki na 6 sztuk:
-1 i 1/2 szkl. mąki
-1 jajko
-25 g masła
-1 szkl. cukru
-250 ml mleka
-1/4 szkl. gorącej wody
-1 łyżeczka sody do pieczenia
-1/2 szkl. kakao

Masło ubić z cukrem na białą masę. Dodać jajko, mleko, wodę, mąkę, sodę i kakao. Zmiksować do połączenia składników.

Formę do muffinek wysmarować masłem i do każdej (do 12) przekładać ciasto. Należy nałożyć ok. 0,5cm i wyrównać z góry. 

Piec w 180°C przez 6 minut.

Po tym czasie wyjąć i ostudzić.

Wypełnienie:
-budyń waniliowy
-2 łyżki śmietany
-100 g mleka w proszku

Budyń zrobić tak jak na odwrocie opakowania, dodać do niego śmietanę i mleko w proszku jeszcze jak jest na palniku. Odstawić do ostudzenia.

Nasze ciasteczka powinny być płaskie, jeśli nie są należy odciąć kawałek który odstaje, na tą część wycisnąć budyń i przykryć drugim ciastkiem. Postępować tak z każdym.

Smacznego !


poniedziałek, 6 stycznia 2014

Herbatniki maślane


Miałam ochotę upiec coś prostego i strasznie chciałam użyć mój nowy stempelek do ciasteczek. Wybrałam herbatniki, te są idealne. Bardzo mocno maślane i idealnie twarde. Zdecydowanie lepsze od tych kupnych i nie wymagają dużo zachodu. Można oczywiście polać je jeszcze czekoladą, lub zrobić o smaku kakaowym.
Składniki na 2 blachy:
-200 g miękkiego masła
-85 g cukru pudru
-szczypta soli
-240 g mąki

Masło zmiksować na białą puszystą masę, dodać cukier puder i sól. Przesiać mąkę i ugnieść rękoma. Ciasto powinno być plastyczne i nie powinno przylepiać się do rąk, jeśli jednak będzie należy dodać trochę więcej mąki. Uformować kulę, zawinąć w folię i wstawić do lodówki na godzinę. 

Wyjąć ciasto i rozwałkować na 0,5 cm na blacie oprószonym delikatnie mąką. Wycinać z tego kształty takie jakie chcecie.
Piec 15 minut w 180°C.
Smacznego !



piątek, 3 stycznia 2014

Trufle czekoladowe


Trufle są idealnym deserem na praktycznie każdą okazję. Są wykwintne, smaczne i wyglądają bardzo elegancko. Przynajmniej moim zdaniem :). Połączenie 3 składników może okazać się tak efektowne. Rozpływają się w ustach i nie można się im oprzeć.
Składniki na 24 sztuki:
-250 g serka mascarpone
-100 g gorzkiej czekolady dobrej jakości
-100 g mlecznej czekolady
-3 łyżki masła

Dodatkowo
-kakao

W kąpieli wodnej rozpuścić czekoladę i masło, ostudzić. Do ostudzonej masy dodać serek mascarpone i dokładnie zmiksować. Odstawić do lodówki na co najmniej 3h, można na całą noc. Po tym czasie wyjąć i z twardej masy szybkimi ruchami formować kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Obtaczać w kakao i odkładać na papilotki lub talerzyk. 
Przechowywać w chłodnym miejscu.

Smacznego !