niedziela, 8 września 2013

Masło orzechowe



Jakoś nigdy nie sądziłam, że masło orzechowe można rzeczywiście zrobić z samych orzechów. A tu proszę jakie zaskoczenie, przed podejściem do tego przepisu obejrzałam chyba wszystkie z możliwych filmików na youtube (nie wiem dlaczego, lubię czasami sobie pooglądać takie filmiki). Niestety nie mam w domu robota kuchennego, do którego mogłabym wrzucić kilogram orzeszków i zrobić kilka słoiczków za jednym razem. Jednak mam młynek do kawy, który poradził sobie z tym zadaniem świetnie. 
Składniki:
-orzeszki ziemne
-sól (jeśli orzeszki są niesolone)

Przesypać orzeszki do maszynki i mielić, aż powstanie gładka masa, na koniec posolić i zmiksować. Jeśli chcecie wersję chrunchy czyli z większymi kawałkami orzechów, można je pokroić nożem na mniejsze kawałki i dorzucić do gotowej masy i zmiksować kilka razy aby się dobrze wmieszały.

Buziaki !!!!

P.S. Nigdy nie jadłam masła orzechowego inaczej niż łyżeczką ze słoiczka.




piątek, 6 września 2013

Rolada w panterkę z mascarpone i dżemem


Rok szkolny się zaczął i jak dla mnie będzie to jeden z trudniejszych roków w moim życiu. Jednak piec nie zamierzam przestać :). Roladę upiekłam dlatego, że zobaczyłam filmik na YouTube, który wstawiło SORTED, jeden z moich ulubionych kanałów w internecie. Oni zrobili roladę z różowymi zawijasami, ja pomyślałam, że panterka to będzie coś! Zrobiłam i wyszło całkiem efektowne. Ciasto nie jest trudne do zrobienia, nie ma tu żadnych trudnych etapów. Delikatny biszkopt przełożony serkiem mascarpone i dżemem, zamiast dżemu można oczywiście użyć świeżych owoców.
Składniki na panterkę:
-1 białko
-40g mąki
-20g rozpuszczonego masła
-30g cukru pudru
-2 łyżki kakao

Wszystko dokładnie wymieszać widelcem i przełożyć do woreczka. Na dużą blachę wyciąć dokładny kwadrat wielkości dna, boki posmarować oliwą. Na papier wyciskać wzorki takie jak ma panterka, można dla ułatwienia sobie na początku narysować na odwrocie papieru wzorki długopisem i po nich poprawiać już naszą masą czekoladową. 
Wstawić do zamrażarki na 30 minut.

Składniki na biszkopt:
-4 jajka
-100g cukru pudru
-100g mąki
-1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywną piane, pod koniec dodawać stopniowo cukier. Następnie po jednym żółtku miksować. Na koniec przesiać mąkę z proszkiem.
Całość przelać na panterkowy wzór, który był w zamrażarce. Piec w 180ºC przez 12-15 minut.


Po wyjęciu przełożyć biszkopt górną stroną na ściereczke wysypaną cukrem pudrem. Zwinąć w ściereczce i pozostawić tak do ostygnięcia.

Składniki na wypełnienie:
-250g serka mascarpone
-3 łyżki cukru pudru
-100g dżemu

Mascarpone zmiksować z cukrem.
Ostudzoną roladę rozprostować, wysmarować na nią serek mascarpone i na to dżem. Zrolować i przełożyć na talerzyk.
Najlepsza jest po nocy jak już przesiąknie serkiem i dżemem.

Smacznego weekendu !!




poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Makaroniki migdałowe


Wróciłam po bardzo długiej przerwie w pieczeniu. Wyszło tak, bo wyszło. Teraz postaram się trochę nadrobić zaległości jednak zobaczę jak to wyjdzie :). Na początek bardzo proste i szybkie ciasteczka o smaku migdałowym, kilka składników i gotowe !
Składniki na 20 sztuk:
-125g zmielonych migdałów
-85g cukru pudru
-1 białko
-szczypta soli
-łyżeczka ekstraktu waniliowego

Białka ubić z solą na sztywno, dodać resztę składników i wymieszać szpatułką.
Piekarnik nagrzać do 160 stopni. 
Z masy formować na blachę z papierem do pieczenia małe kuleczki i układać je w 2cm odległości od siebie.
Piec 20 minut. 

Na koniec jak wystygną można obsypać cukrem pudrem lub polać czekoladą, tak jak ja zrobiłam :). 

Smacznego,
buziaki !!


czwartek, 4 lipca 2013

Sernik z ciasteczkami Oreo na spodzie ciasteczkowym

Długo mnie nie było, ale tak jakoś wyszło. Za to mam przepis na sernik, który co prawda zrobiłam na dzień ojca. Jest bardzo delikatny i dodatek ciasteczek, które miękną w nim bardzo tu pasuje. Szybka sprawa a ciasteczka można zastąpić teraz sezonowymi owocami, jak np. truskawkami, malinami lub innymi. Ja postanowiłam zrobic go na spodzie też z ciasteczek oreo aby pasowało, oczywiście jeśli macie ochotę możecie zrobić go na kruchym cieście.
Składniki na tortownicę 23cm:
-200 g ciasteczek oreo na spód + 200 g do środka
-80 g masła rozpuszczonego
-1kg sera twarogowego
-4 jajka
-3/4 szkl. Cukru
-2 łyżki mąki ziemniaczanej
-100g czekolady pokrojonej w małe kawałeczki

Rozkruszyć 200g ciasteczek, dodać do nich masło i dokładnie wymieszać. Wyłożyć nimi spod tortownicy.

Ser zmiksować z żółtkami dodać cukier i mąkę. Białka ubić na sztywno i dodać do masy serowej. Na koniec połamać resztę ciasteczek i dodać je razem z kawałkami czekolady. Wymieszać.
Piec 60 min w 170stopniach C.
Ostudzić i podawać do jedzenia.

Smacznego!!!



sobota, 22 czerwca 2013

Tarta truskawkowa


Tarta bez pieczenia, szybka i idealna na pogodę jaką teraz mamy, ponieważ nie trzeba włączać piekarnika. U mnie zniknęła w przeciągu godziny, byłam w lekkim szoku jak wróciłam do domu a forma leżała już wymyta. Jednak bardzo mnie to ucieszyło :)
Składniki na spód:
-250 g herbatników (ja użyłam BelVita)
-50 g masła rozpuszczonego

Herbatniki pokruszyć na "pył" i zalać masłem, przełożyć do formy i ugnieść palcami. Wstawić do zamrażarki na 20 minut.

Wypełnienie:
-galaretka
-owoce

Owoce pokroić, zalać galaretką i odstawić do lodówki aż galaretka stężeje.

Smacznego !



niedziela, 9 czerwca 2013

Torcik truskawkowy


Czasami najprostsze rzeczy są najbardziej efektywne i smaczne. Torcik truskawkowy jest co roku na pierwszym miejscu jako wypiek z truskawkami. Idealne ciasto na każdą okazję, można go nawet piec jako tort urodzinowy lub już niedługo z okazji dnia Ojca. Biszkopt, który jest w tym cieście jest sprawdzony przez parę pokoleń, więc nie ma się co martwić, że nie wyjdzie.
Składniki na biszkopt:
- 4 jajka (żółtko i białko oddzielnie)
- 1 szklanka cukru
- 1 ¼ szklanki mąki
- 2 łyżki wody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Żółtka ubić z ½ szkl. cukru na gładką masę, dodać make, proszek do pieczenia i wodę. Ubić białka, dodać do nich resztę cukru i połączyć z masą. Piec przez 45 minut w 170 ºC.

Dodatkowo:
-330ml śmietanki kremówki
-5 łyżek cukru pudru
-1kg truskawek

Śmietankę schłodzoną ubić na sztywno, dodać cukier puder, zmiksować.

Biszkopt przekroić na dwie równe części i ułożyć jeden na paterze. Nasączyć wodą z cytryną (ok. 6-7 łyżek). Na pierwszy blat wyłożyć 1/3 ubitej śmietanki, pokrojone truskawki, drugi biszkopt również nasączyć, na to reszta bitej śmietany, którą rozsmarować też po bokach. Ozdabiać truskawkami przekrojonymi w pół. 
Smacznego !






niedziela, 2 czerwca 2013

Tarta krówkowa na spodzie z kawałkami czekolady


To jest najsłodsza rzecz pod słońcem, tarta z nadzieniem krówkowym, polana czekoladą na kruchym spodzie z kawałkami czekolady. Zaraz zacznie się okres owoców sezonowych, czego nie mogę się już doczekać, ale póki co trzeba radzić sobie bez tego. Tą tartę miałam ochotę upiec już przez dłuższy czas, ale jakoś nigdy nie miałam kiedy, aż tu w końcu BOOM i jest !
Składniki na formę (keksówkę):
-1 i 1/4 szkl. mąki
-1/4 szkl. cukru
-szczypta soli
-1 żółtko
-100g masła (zimnego i pokrojonego na małe kawałki)
-60g gorzkiej czekolady pokrojonej na małe kawałki (opcjonalnie)

Mąkę, cukier, sól, żółtko i masło zagnieść w misce, aż wszystko się ładnie połączy. Dodać czekoladę i dalej ugniatać. Keksówke wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Ciasto zrolować w wałek długości keksówki, wsadzić go do niej i palcami wgniatać ciasto w formę, tak aby boki były wyższe. Nożem odciąć nierówności boków. Wstawić do piekarnika i piec 20-25 minut w 180º.
Po tym czasie wyjąć i zostawić do ostygnięcia.

Masa krówkowa:
-1 puszka masy krówkowej
-sok z 1/3 cytryny
-40g rozpuszczonej gorzkiej czekolady

Masę przełożyć do miski dodać soku i wymieszać.
Kruche przełożyć na talerz, na to wylać nasze nadzienie krówkowe. Wierzch ozdobić rozpuszczoną czekoladą. 
Wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny aby wszystko zastygło.
Smacznego !