wtorek, 11 kwietnia 2017

Fit mazurek - BOUNTY





Święta już już i dlatego mam dla Was mój autorski przepis na ten NIESAMOWITY fit mazurek o smaku BOUNTY. Można powiedzieć, że jest to przepis na fit bounty. Jeśli przynajmniej raz jedliście batonika bounty i Wam smakował to ten przepis będzie Waszym faworytem. Mazurek bez cukru, bez mąki, jajek, nabiału ! Same składniki pochodzenia roślinnego. 

Nagrałam też filmik :)


Składniki:
na spód:
-200g daktyli namoczonych 20 minut w gorącej wodzie i odsączonych 
-200g płatków owsianych
-2 łyżki płynnego miodu

Wszystkie składniki zmiksować i wyłożyć, docisnąć do ścianek blachy z papierem do pieczenia. 

wypełnienie:
-200g wiórek kokosowych
-150ml mleczka kokosowego z puszki
-1 łyżka płynnego miodu
-1/2 szkl. migdałów
-100g czekolady 70%

Wiórki, mleko i miód dokładnie połączyć łyżką w misce i równo wyłożyć na spód. Migdały powciskać w masę kokosową i całość polać rozpuszczoną czekoladą.

Gotowe ciasto umieścić w lodówce na 3-4h. 

Smacznego !




poniedziałek, 13 marca 2017

Pizza w 5 minut bez drożdży


Jeśli jesteś fanem pizzy na cienkim spodzie to ten przepis jest zdecydowanie dla Ciebie. Ciasto do pizzy zazwyczaj potrzebuje czasu aby wyrosło i często nie chce się na to czekać, dlatego to jest wersja przyspieszona. Pizza bez drożdży i bez czekania.Składniki na 3 spody:-1 i 1/2 szkl. mąki pszennej-1/2 szkl. gorącej wody-1/2 łyżeczki soli

Piekarnik nagrzać na max z góry i dołu.Wszystkie składniki dokładnie ugnieść, jeśli będzie mocno lepiło się należy dodać mąki jeśli będzie za mało lepiło się należy dodać wody. Ciasto musi być bardzo dobrze wyrobione, na początku mogą pojawiać się grudki, które znikną wraz z ugniataniem, proces ten może zająć ok. 10min. Ciasto podzielić na 3 części i rozwałkować podsypując mąką.

Sos: -pomidory z kartonika -ząbek czosnku -oregano-majeranek -sól -pieprz -łyżka cukru 

Wszystko podgrzać do zagotowania. 

Posmarować sosem pomidorowym, posypać serem i ułożyć ulubione składniki i jajko (jeśli chcecie z jajkiem). Wstawić do piekarnika na ok 7-8min. Należy sprawdzić po 5 minutach, ponieważ każdy piekarnik jest inny i inaczej grzeje.
Smacznego !




poniedziałek, 6 marca 2017

FIT tortille pszenne z kurczakiem i awokado



Czasami pomysły na obiad kończą się i nie wiecie co przygotować ? Co powiecie na domową fit tortille w 10 minut z kurczakiem i warzywami ? Idealne połączenie białka, tłuszczu i węglowodanów. Samo zdrowie i można powiedzieć, że są FIT ponieważ są bardzo nisko kaloryczne. 
Składniki na 8 tortilli:
-1i 1/2 szkl. mąki pszennej
-szczypta soli
-1/2 szkl. ciepłej wody
-2 łyżki oliwy

Wszystkie składniki dobrze ze sobą połączyć i ugniatać przez ok 2-3 minuty, ciasto powinno być mięciutkie ale nie klejące się do rąk.
Na blat wysypać trochę mąki i rozwałkowywać bardzo cienko, tak aby ciasto było przezroczyste. 
Rozgrzać suchą patelnie i na niej smażyć po kolei placki z obu stron. Każdy usmażony placek układać na talerzu i przykrywać wilgotną ściereczką, aby wchłonęły wodę i były giętkie, pod ściereczką trzymać do momentu aż poczujecie, że są miękkie.

Wypełnienie na 2 sztuki:
-100g piersi z kurczaka 
-1 awokado
-1 pomidor
-ogórek
-2 liście kapusty pekińskiej
-2 liście sałaty lodowej
-4 łyżki jogurtu greckiego
-2 ząbki czosnku
-sól
-pieprz
-chilli

Kurczaka należy zamarynować w chilli i 1 ząbku posiekanego czosnku, odstawić na 30 minut i po tym czasie pokroić w paseczki i usmażyć na teflonowej patelni bez tłuszczu.
Do jogurtu dodać 1 ząbek czosnku przeciśniętego przez praskę, sól i pieprz.
Na tortille wysmarować jogurt na to ułożyć pokrojoną kapustę pekińską, pokrojonego w plasteki pomidora i ogórka, awokado i kurczaka. Całość zawinąć i jeszcze położyć na 2 minuty na suchą patelnię, aby było ciepłe.

Smacznego !







sobota, 25 lutego 2017

Matcha peanut butter cups



Czekoladowe Reese's pieces są chyba moimi ulubionymi słodyczami, a to dlatego, że mają w sobie masło orzechowe które kocham nad życie. Postanowiłam zrobić "zdrowszą" wersję tej słodkości. Domowe masło orzechowe, biała czekolada i herbata matcha! Takim sposobem powstały te czekoladowe kubeczki z masłem orzechowym.

Składniki na 6 sztuk:
-100g białej czekolady
-3 łyżeczki herbaty matcha -> link
-6 łyżeczek domowego masła orzechowego

Czekoladę rozpuścić i dodać herbatę. Na dno sylikonowych foremek wlać łyżeczkę czekolady i rozprowadzić tak, aby brzegi były wyżej, wstawić do zamrażarki na 15 min. Po tym czasie wyjąć, włożyć po łyżeczce masła orzechowego i zalać pozostałą czekoladą. Odstawić do stężenia i gotowe !

Smacznego !

ENGLISH:
ingredients (6 servings):
-100g white chocolate
-3 tbs matcha 
-6 tbs peanut butter

Melt chocolate add matcha and mix well. Pour one teaspoon of chocolate to each silicone muffin mold. Set 10 min in fridge put one tbs each of peanut butter and cover with rest of chocolate. Chill for 15 min in fridge and it's ready !

Enjoy!


niedziela, 19 lutego 2017

Puszyste pancakes


Pancakes'y są super łatwe i szybkie do przygotowania, podane z nutellą i bananami nie mogą komuś nie posmakować. Ja zrobiłam wersję mini, ale możecie oczywiście zrobić je w normalnych rozmiarach. Ten przepis jest moim ulubionym, ponieważ placuszki wychodzą bardzo miękkie i puszyste.



Składniki
-1 i 1/4 szkl. mąki
-1 jajko
-1 szkl. maślanki
-1/4 szkl. cukru pudru
-1/4 szkl. oliwy
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-szczypta soli
-banan
-nutella

Wszystkie składniki po za nutellą i bananami wymieszać i smażyć na rozgrzanej patelni wysmarowanej oliwą.
Na wykałaczki nadziewać pancakes'y z nutellą i bananem.

Smacznego !

piątek, 10 lutego 2017

Żabie udka



Pierwszy raz w życiu jadłam żabie udka i to przygotowane przez mojego kolegę kucharza z moją pomocą, oczywiście nagraliśmy z tej okazji filmik :). Żabie udka przypominają mi w smaku torchę kurczaka, trochę coś rybnego w stylu przegrzebek. Bardzo mi posmakowały, idealna marynata i idealny sos. Surówka z ogórka i tylko ogórka o dziwo sprawdza się jako idealny kontrast przy intensywnym smaku mięsa. 



Składniki (my zrobiliśmy x3):
-4 żaby 
Marynata:
-1 łyżka ciemnego sosu sojowego
-1 łyżeczka oleju sezamowego 
-1 łyżka octu ryżowego najlepiej mizkan 
-1/4 łyżeczki pieprzu 
-½ łyżeczki sody oczyszczonej 
-1 łyżka skrobi kukurydzianej

Wszystkie składniki wymieszać i zamarynować w nich żabie udka co najmniej 30 minut.
 
Do smażenia:
-3 ząbki czosnku
-Pęczek szczypioru ( białe części do smażenia, zielone na koniec do dekoracji)
-40g imbiru

Sos: 
-1 łyżka jasnego sosu sojowego
-1 łyżka octu ryżowego
-1 łyżeczka ciemnego sosu sojowego
-1 łyżka sosu ostrygowego
-szczypta soli
-pieprz
-100ml wody

Na rozgrzanego woka wlewamy 2 łyżki oleju, wrzucamy imbir, czosnek i szczypior, dorzucamy zamarynowane żaby, krótko obsmażamy, dolewamy sos i gotujemy przez chwilę.

Do tego polecam dodać surówkę ze świeżego ogórka, dodaje świeżości i kontrastu.

Filmik kręciliśmy w restauracji "Pod jabłoniami" w Augustowie, więc jeśli będziecie mieli okazję tam zajechać i zjeść to polecam gorąco, jedzenie jest przepyszne i z najlepszej jakości składników. I nie jest to post sponsorowany, po prostu tak uważam i to wiem, dlatego tak piszę :)

Smacznego !

środa, 1 lutego 2017

Pomidorowa z kluskami


Pomidorową z kluskami kładzionymi i oliwkami nauczyłam się przygotowywać podczas warsztatów kulinarnych w cook up. Szczerze jest to zupełnie inna wersja zupy pomidorowej jaką znam, ale muszę przyznać, że jest ciekawa i zdecydowanie warta spróbowania. I ten cynamon..., aromat jaki daje zupie jest niesamowity i w cale nie jest to zupa typowo zimowa, uważam że jest ona na każdą porę roku.
Składniki na 4 porcje:
-2 puszki pomidorów
-1 laska cynamonu
-odrobina oliwy
-50ml octu balsamicznego
-1 łyżka cukru
-1 pęczek włoszczyzny
-10 czarnych oliwek
-1 ząbek czosnku
-4 łyżki mąki
-4 jaja
-2 gałązki świeżej bazylii
-4 łyżki śmietany 18%

Zupa:
Z włoszczyzny ugotować wywar. Pomidory z laską cynamonu przesmażyć na odrobinie oliwy. W rondelku zagotować ocet z cukrem, do momentu aż się zredukuje i zgęstnieje, następnie dodać go do pomidorów. Oliwki podsmażyć na odrobinie oliwy z czosnkiem, połączyć z pomidorami i przelać do bulionu warzywnego. Gotować przez ok. 10 minut na niskim gazie. Doprawić solą i pieprzem do smaku.

Kluski:
Jajka roztrzepać, dodać do nich mąkę i dokładnie wymieszać rózgą kuchenną tak aby masa była gładka i bez grudek na koniec dodać posiekaną bazylię i posolić. Taką masę wrzucać małą łyżeczką na osolony wrzątek turami i jak zaczną wypływać na powierzchnię wody to potrzymać je jeszcze przez ok. 1 minutę i wyciągać.

Gorącą zupę podawać z kluskami i łyżką śmietany.

Smacznego !