piątek, 5 lutego 2016
Pieczone cząstki cukinnii
Bardzo fajnie sprawdzają się jako zdrowa przekąska, dodatek do obiadu lub jakikolwiek inny lekki posiłek. Jak czasami nachodzi mnie ochota na jakąś słoną przekąskę staram się jak mogę, żeby była to zdrowa przekąska. W taki też sposób wpadłam na ten pomysł, oczywiście z pomocą internetu. Uwielbiam cukinie, szczególnie w postaci paseczków (makaronu) podsmażonych na patelni z pesto.
UWAGA! na moich zdjęciach widać bardzo dużo przyprawy i tak też było, przesadziłam z ilością, ale w przepisie podałam zmienioną ilość - poprawną.
Składniki:
- cukinia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/2 łyżeczki przyprawy do mięsa
Opcjonalnie:
- ser starty
- szynka/kabanosy pokrojone w plasterki
Piekarnik nagrzać do 180st. C.
Cukinie pokroić w cząstki, wsadzić do torebki i do torebki wsypać wszystkie przyprawy. Torebkę zawiązać i mocno wstrząsnąć kilka razy, tak aby przyprawy się wymieszały i pokryły w miarę równomiernie cukinię.
Taką cukinię wstawić do piekarnika na 15 minut. Jeśli dodajecie ser i mięso, to należy je dorzucić po 10 minutach.
Podawać na ciepło z sosem jogurtowym, lub bez sosu :)
Smacznego !
wtorek, 2 lutego 2016
Kule energetyczne z daktylami
Takie kulki mogą uratować nas w momencie kiedy zaśpimy, nie mamy czasu na II-gie śniadanie, mamy ochotę na coś słodkiego, ale jesteśmy na diecie lub chcemy zjeść coś zdrowego. Sama wiem, jak to jest jak człowiek ogranicza słodycze jak może, ale nadchodzi w końcu ten dzień, że kuchnie odwiedzamy 3 razy w ciągu 5 minut szukając "czegoś". Kiedy tak szukałam tego "czegoś" zrobiłam właśnie te kulki. Czasowo zajęło mi to ok 10 minut (z wcześniejszym namoczeniem daktyli).
Składniki na 12 kulek:
- 1 szkl. namoczonych, odsączonych daktyli (daktyle moczyć ok 30 min)
- 1 i 1/2 szkl. płatków owsianych górskich
- 2 łyżki masła orzechowego
- 20g gorzkiej czekolady
Dodatkowo:
- amarantus ekspandowany
Wszystkie składniki zblendować, można na koniec dorzucić garść orzeszków ziemnych i jeszcze raz chwilkę blendować. Konsystencja musi być w miarę sztywna, tak aby można było wziąć kawałek masy i uformować z niej kulkę. Jeśli będzie za mało sztywna, należy dorzucić trochę płatków owsianych.
Uformować kulki o wielkości orzecha włoskiego.
Ja na koniec obtoczyłam je jeszcze w amarantusie ekspandowanym, dla lepszego efektu.
Przechowywać do tygodnia w zamkniętym opakowaniu w lodówce.
Smaczneg !
sobota, 30 stycznia 2016
piątek, 29 stycznia 2016
Chia pudding
Chia - szałwia hiszpańska to pochodząca z Meksyku i Gwatemali roślina o szerokich
liściach i niedużych, fioletowych lub białych kwiatach. Jej owoce zawierają
dużą ilość owalnych nasion, nazywanych nasionami chia. Nasiona chia były, zaraz po fasoli i kukurydzy, trzecią
najważniejszą dla Azteków uprawą. Nic dziwnego - zawierają one więcej
kwasów omega-3 niż uchodzący za ich skarbnicę hodowlany łosoś atlantycki. Są
także bardziej bogate w wapń niż mleko, a żelaza zawierają więcej niż słynący z
niego szpinak. Ponadto odznaczają się wysoką zwartością pełnowartościowego
białka, zapobiegających rozwojowi nowotworów antyoksydantów, obniżającego
ciśnienie krwi potasu, regulującego trawienie błonnika, kojącego nerwy magnezu,
wzmacniającego kości fosforu i wielu innych dobroczynnych substancji.
Z nasionami chia spotkałam się już chyba na
wszystkich stronach ze zdrowym żywieniem, dlatego też musiałam spróbować tego
cudownego tworu. Chia po zalaniu płynem znacznie pęczniejei tworzy „galaretowatą”
konsystencję. W połączeniu które Wam przedstawie smakuje wyśmienicie.
Składniki:
-1/4 szkl. mleka migdałowego
-1/3 puszki mleka kokosowego
-2 łyżki nasion chia
-owoce
-miód
Najlepiej przygotowywać to w słoiku aby można
było poźniej tym wstrząsnąć bez obawy, że coś się wyleje.
Nasiona chia zalać mlekiem migdałowym i
kokosowym, wstrząsnąć, odstawić na 30min.
Po 30 minutach ozdobić owocami i polać łyżką
miodu.
Koniec :) Smacznego !
poniedziałek, 18 stycznia 2016
Placuszki z cukinii FIT
Delikatne, bardzo dietetyczne i pyszne placuszki z cukinii. Nadają się na śniadanie jak i na obiad, połączone z wędzonym łososiem i serkiem jogurtowym tworzy idealną całość. Oczywiście nie możemy zapomnieć o koperku !
Przesmażone na patelni i wrzucone do piekarnika na 5 minut.
Składniki:
-1 cukinia
-1 jajko
-sól
-pieprz
-garść drobno posiekanego pora
-5 suszonych pomidorów z oleju dokładnie odsączonych na ręcznikach papierowych
-koperek
-łosoś wędzony
-serek jogurtowy/serek wiejski
Cukinie zetrzeć na dużych oczkach, dodać sól, pieprz i odsączyć wodę na sitku. Dodać jajko. pokrojone pomidory,
Układać placuszki na suchej, rozgrzanej patelni (lub z 2-3 łyżkami oliwy z oliwek),
Każda strona powinna przesmażyć się przez ok 2 min po tym czasie przełożyć na papier do pieczenia i do nagrzanego na 180st. C piekarnika na 5 minut.
Gotowe placuszki podawać z serkiem, wędzonym łososiem, koperkiem i kilkoma kroplami soku z cytryny.
Smacznego !!
czwartek, 14 stycznia 2016
Pizza
Ciasto do pizzy nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać. Wystarczy dobrać dobre proporcje składników i wszystko wymieszać. Od czasu kiedy po raz pierwszy zrobiłam ciasto z tego przepisu, nie miałam potrzeby go zmieniać i teraz robię tylko takie. Najlepsza rada jaką "sprzedał" mi mój chłopak to zamrozić gotowe już ciasto i dopiero po odmrożeniu robić pizzę.
Przemnożone ciasto jest bardziej elastyczne i jakieś takie lepsze. Dlatego polecam robić ten przepis z podwójnej ilości składników, zamrozić i miec zawsze kilka kulek w lodówce.
Składniki na 3 spody:
-12 g suchych drożdży -1 i 1/2 szklanki letniej wody
-3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
-1 łyżka oliwy z oliwek
-1 i 1/2 łyżeczki soli
Mąkę i drożdże wymieszać i dodać resztę składników, ugnieść ciasto aż będzie elastyczne.
Przełożyć do czystej miski nakryć folią spożywczą i zostawić na 1,5h w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po tym czasie uderzyć pięścią w ciasto.
Podzielić na 3 części.
Ciasto uformować na blaszce w kształcie okręgu.
Sos:
-pomidory z kartonika
-ząbek czosnku
-oregano
-majeranek
-sól
-pieprz
-łyżka cukru
Wszystko podgrzać do zagotowania.
Na ciasto wyłożyć kilka łyżek sosu i rozprowadzić.
Na wierzch układać swoje ulubione składniki do pizzy.
Piec w maksymalnej temperaturze z termoobiegiem przez 10-12 minut.
Z tego ciasta mozna rownież zrobic calzone
poniedziałek, 11 stycznia 2016
Granola czekoladowa z masłem orzechowym
Jeśli lubicie czekoladę i masło orzechowe tak samo jak ja,
to właśnie trafiliście na właściwy przepis. Połączenie gorzkiej czekolady,
masła orzechowego, miodu i płatków owsianych daje nam najpyszniejsze
(bezmięsne) śniadanie z możliwych. Jest to wspaniała alternatywa na śniadanie
lub nawet chrupanie w pracy/szkole/przed telewizorem. Zdecydowanie zdrowszy
zamiennik wszystkich granoli ze sklepu. Przeczytajcie sobie skład granoli
sklepowej, zazwyczaj na drugim miejscu jest cukier albo gorzej syrop glukozowo-fruktozowy.
Dlatego zachęcam Was do przygotowywania takich rzeczy w
domu, w taki sposób będziecie wiedzieli co jecie.
Składniki:
-300g płatków górskich
-100g posiekanej gorzkiej czekolady 70%*
-3 łyżki miodu
-3 łyżki masła orzechowego - zmielone orzeszki z solą za pomocą blendera
*jeśli już ma być zdrowo to niech czekolada też będzie lepsza gatunkowo
Piekarnik nastawić na 180°C.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać tak aby nie było
kulek masła orzechowego.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i na to wyłożyć naszą
granolę.
Wstawić do piekarnika i mieszać co 5 minut. Ta czynność jest
bardzo ważna, po to aby cała granola równo się upiekła.
Po 20-25 minutach (4-5 mieszaniach) wyjąć granolę i
ostudzić.
Po ostudzeniu przesypać do pojemniczka lub słoika.
Smacznego !
Subskrybuj:
Posty (Atom)
