czwartek, 25 września 2014

Warsztaty

UWAGA!!!



Nie mogłabym być szczęśliwsza, 25 października poprowadzę moje pierwsze warsztaty kulinarne !!!
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od lat 5, tematem przewodnim będzie halloween. Będzie słodko i strasznie. Będę uczyła jak zrobić cake pops'y, paluszki wiedźmy i kosteczki kościotrupów. 
Super zabawa gwarantowana! 

Jeśli jesteście z okolic Białegostoku zapraszam na stronę ATUTY.CO na zapisy. Na tej stronie znajdziecie wiele innych bardzo ciekawych i godnych uwagi warsztatów z super prowadzącymi.

ZAPRASZAM <3

środa, 24 września 2014

Pieczone jabłka z domowym masłem orzechowym

masło orzechowe przed i po

Pieczone jabłka...  za to z masłem orzechowym. Kocham masło orzechowe i sama je robię, bo nie ma nic prostszego niż samemu zrobić masło orzechowe - PRZEPIS. Miękkie, ciepłe jabłka smakują cudownie ze słonawym masłem orzechowym. Przekąska wypełniona samymi zdrowymi składnikami, domowe masło orzechowe ma wiele dobrych kalorii, a jabłko jest wypełnione w błonnik.

Historia z mojego życia wzięta:Zawsze jak myślę lub ktoś mówi o pieczonych jabłkach przypomina mi się jedna historia, która przydarzyła się mojej babci.Moja babcia miała papugę (nimfę), która całe dnie spędzała z nią w kuchni. Za domek wzięła sobie mikrofalówkę, która zawsze była otwarta. Nie raz mi się zdarzyło, że dotknęłam delikatnie drzwiczek i zostałam dotkliwie pogryziona po dłoniach. W sumie nikomu nie przeszkadzało to, że ona tam mieszka więc nic z tym nie robiliśmy. Pewnego dnia moja babcia zrobiła pieczone jabłka z dżemem. Moja mama przyjechała do niej i poprosiła żeby jej jedno podgrzała. Jak to mama z córką zaczęły rozmawiać. Odruchowo babcia przełożyła jedno jabłko na talerzyk, wsunęła do mikrofalówki i nastawiła timer... Już pewnie możecie sobie wyobrazić co wyjęła na talerzyku. Otworzyła mikrofalówkę i zamiast samego jabłka wyciągnęła jabłko i papużkę... Ale jakby ktoś się zastanawiał czy można je podgrzać w mikrofalówce, to odpowiedź brzmi: TAK. 

Składniki:
-jabłka 

-masło orzechowe z orzechów ziemnych prażonych Felix
-pistacje Felix

Orzeszki zmielić w młynku do kawy lub w mocnym blenderze do konsystencji masła.

Wydrążyć jabłka, wypełnić masłem orzechowym i na wierzch posypać posiekane pistacje, doda to takiego chrupkiego, delikatnego smaku. Piec w 180°C przez 20 minut.

Smacznego !!!







czwartek, 11 września 2014

Zupa dyniowa




Pyszna, kremowa z dodatkiem imbiru. Podana z podpieczonymi pestkami i migdałami smakuje najlepiej.
Składniki:
-400 g dyni obranej i pokrojonej w kosteczkę
-15 g masła
-20 ml śmietanki 30% lub 36%
-1/2 łyżeczki imbiru
-1/4 łyżeczki proszku chilli
-szczypta soli 
-pieprz

Masło rozpuścić w garnuszku, dodać imbir i śmietankę. Podgotować 2 minutki i wrzucić dynię. Całość zalać wodą, tak aby większość dyni była pod wodą. Nałożyć przykrywkę i gotować na średnim ogniu aż dynia zmięknie.
Po tym czasie wszystko zblendować blenderem, dodać proszek chilli, sól i pieprz. 

Podawać z podpieczonymi pestkami.

Smacznego !






poniedziałek, 8 września 2014

Arbuz


Dlaczego wcześniej na to nie wpadłam, nie wiem. To jest jedna z najbardziej orzeźwiających rzeczy. Kocham arbuza, ale w tym wydaniu uwielbiam go jeszcze bardziej. Do tego zamrożone borówki...
Składniki:
-arbuz
-borówki (zamrożone lub świeże)

Zblendować arbuza, przelać do szklanki i dodać borówki.

Smacznego !


niedziela, 7 września 2014

Jabłka pod chmurką




Myślałam, że jabłka nie będą pasowały do takiego połączenia. Pasują i to bardzo dobrze. Delikatny, bardzo kruchy spód na tym gotowane jabłka na jabłkach kremowa kołderka i wszystko okryte chmurką z bezy. Lepiej się nie da !!!
Przepis zaczerpnięty z mojewypieki.com
Składniki na spód:
-100 g masła
-150 g mąki
-3 żółtka
-30 g cukru pudru
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1/2 opakowania cukru wanilinowego

Wszystkie składniki zagnieść dokładnie w kulę. Ciasto owinąć folią spożywczą i wstawić do lodówki na godzinę.
Po godzinie wyjąć rozwałkować i piec w blaszce wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.
Piec w 200ºC przez ok 15 minut - do zarumienienia.


Jabłka:
-1 kg jabłek
-4 łyżki cukru
-1 łyżeczka kwasku cytrynowego
-1 łyżka mąki ziemniaczanej

Jabłka obrać, pokroić i dusić w garnku na małym ogniu przez ok 30 min. Jak jabłka będą miękkie dodać cukier, kwasek i mąkę, dokładnie wymieszać i zdjąć z palnika.
Odstawić do wystudzenia.


Beza:
-3 białka
-150 g cukru pudru
-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Białka ubić na sztywno, pod koniec dodawać stopniowo cukier na koniec dodać mąkę.
Wstawić na 3 minuty na 180ºC, po tym czasie zmniejszyć temperaturę na 140ºC i piec przez godzinę.

Krem:
-250 g serka mascarpone (schłodzonego)
-400 g śmietanki kremówki 36% (schłodzonej)
-4 łyżki cukru pudru

Wszystkie składniki włożyć do miski i ubić mikserem na sztywny krem.
Wykonanie:
Na kruchy spód wyłożyć jabłka na jabłka krem i na krem pokruszyć bezę.
Najlepiej wstawić do lodówki na noc i podawać następnego dnia. Jednak smakuje równie dobrze od razu po przygotowaniu.

Smacznego !





poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Daim Brownie


Najlepsze polaczenie z mozliwych, czekoladowe brownie z kawalkami karmelowych cukierkow "daim". Ciasto ktore ma w sobie cos co "chrupie" jest najlepszym ciastem. 
Kto kocha brownie, pokocha te jeszcze bardziej. Typ tego to fudge brownie, czyli ciagnace sie w srodku ciasto. 
skladniki:
- 200g gorzkiej czekolady conajmniej 70%
- 225g masła
- 3 jajka
- 1 kubek cukru
- 1 kubek mąki
- 200g poamanych cukierkow Daim
Piekarnik nastawić na 180°C.
Połamaną czekoladę i pokrojone masło rozpuścić w rondelku na średnim ogniu, nie zagotowywać.
Odstawić na bok i w tym czasie roztrzepać całe jajka z cukrem. Dodać do masy czekoladowej (nie musi być wystudzona) i wymieszać, dodać mąkę, cukierki i rownież dokładnie wymieszać.
Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia, boki wysmarować masłem. Przelać ciasto i wyrównać w miarę możliwości.
Wstawić do piekarnika na 20 minut.
Po tym czasie wyjąć, ostudzić i jeść.
Smacznego !



piątek, 6 czerwca 2014

Pieczarki faszerowane serem z olejem rzepakowym


Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3 i dlatego używam go do moich potrawach. Te pieczarki to idealne danie dla osób lubiących coś lekkiego, szybkiego i całkiem pożywnego. Latem nikomu nie chce się spędzać godzin w kuchni, więc przepis jest dosłownie stworzony na ciepłe, słoneczne dni.
Składniki na 8 sztuk:
-8 pieczarek
-100g sera feta
-1 łyżka jogurtu naturalnego
-garstka pokrojonego szczypioru
-pieprz
-dodatkowe przyprawy (ja użyłam suszonych pomidorów, bazylii i czosnku)
-3 łyżki oleju rzepakowego

Umyć pieczarki, oderwać ogonki. Ser, jogurt, szczypior i przyprawy wymieszać w miseczce. Do każdej pieczarki nalać trochę oleju rzepakowego (1/3 łyżeczki) i nakładać łyżką lub ręką masę serową. 

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać na papier 1 łyżkę oleju rzepakowego. Poukładać pieczarki i każdą pieczarkę delikatnie polać olejem. 

Piec 15 minut w 180°C.

Smacznego !