sobota, 10 maja 2014

Kiwi w czekoladzie



English:
Cover the cookie sheet with parchment or wax paper. This will prevent the chocolate from sticking to the surface.
Peel the kiwifruit.
Slice it into evenly sized slices. You will get anywhere between 5 to 8 slices, depending on the size and the width of your cuts. Experiment a little to find your preferred width but don't make them too skinny.
Melt the chocolate.
Dip each slice into the melted chocolate. You can dip the entire piece or just half, depending on what you want by way of presentation. Owing to the moisture content of the kiwifruit, you may need to do a second dip for best coverage.
Align each dipped kiwifruit on the cookie sheet. Leave to set in a cool spot of your kitchen.

Serve once set. These don't keep very well, so don't try to store them, encourage eating them all up! These go well with chocolate dipped strawberries and other dipped fruit.

Polski:
Na ciepłe dni nie ma nic lepszego niż "zimne przekąski". A że te też mogą być zdrowe, to zamierzam się nimi z Wami podzielić. Dzisiaj proponuję bardzo łatwe i smaczne plasterki kiwi w czekoladzie.
Składniki:
-kiwi (mogą to być jakiekolwiek owoce)
-100g czekolady
-1 łyżka oleju kokosowego
-drewniane patyczki (od lodów)


Kiwi obrać i pokroić w plasterki o grubości ok. 0,5cm. Nadziać na patyczki i wstawić do zamrażarki na ok. 30 minut. Robimy to po to aby nie było na owocu wody, która z czekoladą się nie lubi.

Rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej z łyżką oleju kokosowego. Wyjąć owoce z zamrażarki i maczać po kolei w czekoladzie, odkładać na papier do pieczenia.
Takie "lizaki" można przechowywać w lodówce lub zamrażarce jako lody.
Smacznego!





 Jabłko w czekoladzie




wtorek, 29 kwietnia 2014

Owocowe śniadania

Jestem z tych osób które na śniadanie piją kawę, ale jak już zdecyduję się coś zjeść to zazwyczaj są to owoce. Teraz postanowiłam codziennie rano dostarczać sobie dużo witaminek, ze względu na nieustanną naukę. Aby mózg pracował prawidłowo, należy mu dostarczyć "paliwa". 
Nie mam na to konkretnych przepisów, są to moje propozycję śniadań w postaci inspiracji dla Was.

P.S. Nie mogę się doczekać typowo letnich owoców !!!






czwartek, 17 kwietnia 2014

Wypieki wielkanocne

Ze względu, że święta już zaraz wstawiam wszystkie wielkanocne przepisy, które robiłam w ubiegłych latach. Może coś z tego wybierzecie i upieczecie :)

Wesołych świąt !! 

Kruche ciasteczka














sobota, 5 kwietnia 2014

Tort chałwowy



Składniki na biszkopt o średnicy 22 cm:
-5 jajek
-3/4 szklanki cukru
-1/2 szklanki mąki pszennej
-1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
-1/4 szklanki kakao

Mąki i kakao przesiać przez sitko.
Białka oddzielić i ubić, dodawać stopniowo cukier. Następnie dodać pojedynczo żółtka, ciągle ubijając. Dodać mieszaninę mąk i kakao, wymieszać na niskich obrotach.
Tortownice wysmarować masłem i obsypać mąką.
 Przelać ciasto i wstawić do piekarnika na 170ºC na 35 minut, do suchego patyczka. Ciasto wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego wystudzenia, jak już całkowicie wystygnie biszkopt należy przeciąć na 3 równe blaty.

Składniki na masę chałwową:
-250 g masła w temperaturze pokojowej
-350 g chałwy (najlepiej bez bakalii)
-łyżeczka ekstraktu waniliowego

Masło ubić na gładką masę i do tego dodać pokruszoną chałwę, całość zmiksować. 
Wstawić do lodówki na ok. godzinę aby stężał.

Do przełożenia:
-pół słoika dżemu wiśniowego
-1 łyżka kakao

Dżem wymieszać z kakao.

Do nasączenia:
-100ml likieru kawowego
-100ml mocnej czarnej herbaty

Likier i herbatę połączyć ze sobą w miseczce. 

Do dekoracji:
-szklanka orzechów drobno posiekanych.
-100 gram chałwy pokruszonej

Wykonanie:
Pierwszy blat położyć na paterze, nasączyć 1/3 mieszanki likieru i herbaty. Na wierzch wyłożyć 1/3 masy chałwowej, przykryć drugim blatem, nasączyć. Na ten blat wyłożyć dżem i na nim położyć trzeci blat. Ostatni biszkopt również nasączyć. Całą masę chałwową rozprowadzić dokładnie po wierzchu i bokach. Boki obsypać chałwą, a wierzch orzechami.
Taki tort odstawić w zimne miejsce na 3-4 godziny przed podaniem, najlepiej na noc.

Smacznego !





niedziela, 30 marca 2014

Tarta jabłkowa/apple pie


Składniki na spód:
-200g zimnego masła pokrojonego w kosteczki 
-1 i 1/2 szkl. mąki
-1/2 łyżeczki soli
-3 łyżki cukru
-3-5 łyżek zimnej wody

Masło, mąkę, sól i cukier połączyć następnie dodawać po łyżce wody aż ciasto zacznie się kleić. Robiąc spód do tarty nie należy wyrabiać ciasta całkowicie, jak uformujemy kulę to powinno być widać małe kawałki masła, to ono nada tej delikatności naszej tarcie.
Ciasto zawinąć w folię spożywczą i wsadzić na 30 minut do lodówki.

W między czasie robimy wypełnienie :).

Wypełnienie:
-1 kg kwaśnych jabłek
-1 pomarańcza
-pół cytryny
-3 łyżki miodu
-2-3 łyżki bułki tartej

Obrać jabłka, pokroić na małe kawałki i umieścić w garnku. Pomarańcz sparzyć wrzątkiem, zetrzeć całą skórkę, wycisnąć sok z pomarańczy i cytryny do garnka w którym znajdują się jabłka. Wszystko wstawić na gaz aż jabłka zrobią się miękkie. Na koniec zalać miodem. 

Piekarnik nagrzać na 180C

Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować, przełożyć do formy wysmarowanej masłem. Widelcem porobić dziurki i na to posypać 2-3 łyżki bułki tartej (wchłonie nadmiar wody z jabłek). Na gotowe ciasto wyłożyć jabłka i jak ktoś chce może zrobić taką ozdobną krateczkę na wierzchu. 




Piec przez 1 godzinę, aż boki się zarumienią.

Można podawać na ciepło i na zimno. 

Smacznego !





piątek, 28 marca 2014

Granola z patelni


Składniki na jedną porcję:
-3  łyżki płatków owsianych
-1 łyżka żurawiny
-1/2 łyżki pestek słonecznika
-1/2 łyżki pestek z dyni
-1 łyżka orzeszków ziemnych
-1/2 łyżki miodu

Wszystko wrzucamy na patelnie razem z miodem, mieszamy tak aby całość była pokryta miodem. Podpiekamy aż płatki zaczną się rumienić. 
I gotowe, wystarczy przełożyć do miseczki, zalać jogurtem lub mlekiem.

Smacznego !




czwartek, 20 marca 2014

Precle z makiem i solą


Twarde, chrupkie precle bardzo podobne w smaku do paluszków i obwarzanek. Ja zrobiłam z makiem i solą, ale w najbliższym czasie planuję wypróbować innych smaków. 
Składniki na 27 małych sztuk:
-350g mąki żytniej
-200 ml zimnej wody
-50 ml oleju
-2 łyżeczki suchych drożdży 
-2 łyżeczki soli
-2 łyżki cukru

Dodatkowo:
-mak
-sól morska
-żółtko

Mąkę, wodę, olej, sól, drożdże i cukier wymieszać i wyrobić. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 30-60 minut.

Po tym czasie podzielić ciasto na małe kawałki i na blacie oprószonym mąką rolować cienkie paseczki. Zawijać je tak aby powstawały precelki.
Nagrałam krótki filmik, aby pokazać jak je zawijać :).



Gotowe precelki smarować jajkiem i posypywać solą i makiem.

Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 20-25 minut.

Smacznego !