sobota, 22 czerwca 2013
Tarta truskawkowa
Tarta bez pieczenia, szybka i idealna na pogodę jaką teraz mamy, ponieważ nie trzeba włączać piekarnika. U mnie zniknęła w przeciągu godziny, byłam w lekkim szoku jak wróciłam do domu a forma leżała już wymyta. Jednak bardzo mnie to ucieszyło :)
Składniki na spód:
-250 g herbatników (ja użyłam BelVita)
-50 g masła rozpuszczonego
Herbatniki pokruszyć na "pył" i zalać masłem, przełożyć do formy i ugnieść palcami. Wstawić do zamrażarki na 20 minut.
Wypełnienie:
-galaretka
-owoce
Owoce pokroić, zalać galaretką i odstawić do lodówki aż galaretka stężeje.
Smacznego !
niedziela, 9 czerwca 2013
Torcik truskawkowy
Czasami najprostsze rzeczy są najbardziej efektywne i smaczne. Torcik truskawkowy jest co roku na pierwszym miejscu jako wypiek z truskawkami. Idealne ciasto na każdą okazję, można go nawet piec jako tort urodzinowy lub już niedługo z okazji dnia Ojca. Biszkopt, który jest w tym cieście jest sprawdzony przez parę pokoleń, więc nie ma się co martwić, że nie wyjdzie.
Składniki na biszkopt:
- 4 jajka (żółtko i białko oddzielnie)
- 1 szklanka cukru
- 1 ¼ szklanki mąki
- 2 łyżki wody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Żółtka ubić z ½ szkl. cukru na gładką masę, dodać make, proszek do pieczenia i wodę. Ubić białka, dodać do nich resztę cukru i połączyć z masą. Piec przez 45 minut w 170 ºC.
Dodatkowo:
-330ml śmietanki kremówki
-5 łyżek cukru pudru
-1kg truskawek
Śmietankę schłodzoną ubić na sztywno, dodać cukier puder, zmiksować.
Biszkopt przekroić na dwie równe części i ułożyć jeden na paterze. Nasączyć wodą z cytryną (ok. 6-7 łyżek). Na pierwszy blat wyłożyć 1/3 ubitej śmietanki, pokrojone truskawki, drugi biszkopt również nasączyć, na to reszta bitej śmietany, którą rozsmarować też po bokach. Ozdabiać truskawkami przekrojonymi w pół.
Smacznego !
niedziela, 2 czerwca 2013
Tarta krówkowa na spodzie z kawałkami czekolady
To jest najsłodsza rzecz pod słońcem, tarta z nadzieniem krówkowym, polana czekoladą na kruchym spodzie z kawałkami czekolady. Zaraz zacznie się okres owoców sezonowych, czego nie mogę się już doczekać, ale póki co trzeba radzić sobie bez tego. Tą tartę miałam ochotę upiec już przez dłuższy czas, ale jakoś nigdy nie miałam kiedy, aż tu w końcu BOOM i jest !
Składniki na formę (keksówkę):
-1 i 1/4 szkl. mąki
-1/4 szkl. cukru
-szczypta soli
-1 żółtko
-100g masła (zimnego i pokrojonego na małe kawałki)
-60g gorzkiej czekolady pokrojonej na małe kawałki (opcjonalnie)
Mąkę, cukier, sól, żółtko i masło zagnieść w misce, aż wszystko się ładnie połączy. Dodać czekoladę i dalej ugniatać. Keksówke wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Ciasto zrolować w wałek długości keksówki, wsadzić go do niej i palcami wgniatać ciasto w formę, tak aby boki były wyższe. Nożem odciąć nierówności boków. Wstawić do piekarnika i piec 20-25 minut w 180º.
Po tym czasie wyjąć i zostawić do ostygnięcia.
Masa krówkowa:
-1 puszka masy krówkowej
-sok z 1/3 cytryny
-40g rozpuszczonej gorzkiej czekolady
Masę przełożyć do miski dodać soku i wymieszać.
Kruche przełożyć na talerz, na to wylać nasze nadzienie krówkowe. Wierzch ozdobić rozpuszczoną czekoladą.
Wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny aby wszystko zastygło.
Smacznego !
piątek, 31 maja 2013
Pancakes z sosem jogurtowo-miodowym
Dzień dziecka już jutro, dlatego można jutro trochę rozpieszczać maluchy te małe i większe :) Śniadanie to idealny moment aby rozpocząć ten dzień na słodko. Pancakesy czyli słynne placuszki, które są bardzo popularne w USA, dotarły do nas już dawno temu i można je modyfikować tak jak to się nam podoba. Moje są zwykłe, ale sos jest niezwykły. Wyszedł jaki wyszedł przez przypadek, do jogurtu dodałam miód i mleko w proszku. Pycha !!!
Składniki na 10 sztuk:
-1 i 1/4 szklanki mąki
-1/2 szklanki cukru pudru
-1 i 1/4 szklanki maślanki
-1 jajko
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
-szczypta soli
-1/4 szklanki oliwy
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać w misce. Nagrzać patelnię z małą ilością oliwy i wylewać łyżką małe placuszki. Przewracać na drugą stronę jak zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza na wierzchu.
Sos:
-100 g jogurtu naturalnego
-2 łyżki miodu
-3 łyżki mleka w proszku
Jogurt i miód wstawić do mikrofalówki na 20 sekund i po tym czasie dodać mleko w proszku i dokładnie wymieszać. Odstawić na 5 minut aż trochę wystygnie i zgęstnieje.
Polewać po wierzchu placuszków.
Smacznego !
niedziela, 26 maja 2013
Ciasto rabarbarowe z kruszonką
Ciasto idealne, miękkie z kwaśnym rabarbarem i słodką kruszonką. Pyszne i nie koniecznie trzeba do niego użyć rabarbaru, mogą to być każde inne owoce.
Przepis z moich wypieków.
Składniki na blachę 20x30:
-200g masła
-4 jajka
-200g mąki pszennej
-40g mąki ziemniaczanej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-szczypta soli
-160g cukru + pół szklanki
-700g obranego i pokrojonego rabarbaru
Kruszonka:
-100g masła zminego
-2/3 szklanki cukru pudru
-150g mąki
Rabarbar wysypać na patelnię, posypać 1/2 szklanki cukru, nakryć pokrywką i zostawić na małym gazie aż zrobi się z niego coś w stylu musu. Jak już konsystencja będzie dobra odsączyć na sitku.
Mąki i proszek do pieczenia przesiać do miski i odstawić.
Masło utrzeć na puszystą, białą masę. Dodać cukier cały czas miksując, następnie dodawać po jednym jajku, po każdym miksując dokładnie. Dodać mąkę i sól. Wymieszać łyżką lub szpatułką.
Kruszonka:
Wszystkie składniki zagnieść dokładnie w misce.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na to przełożyć ciasto, wyrównać (będzie bardzo gęste), na to wyłożyć rabarbar. Wierzch obsypać kruszonką, można ciasto starkować lub rozdrobnić między palcami.
Piec w 180ºC przez 45-50 minut. Ciężko sprawdzić patyczkiem czy będzie gotowe, bo mokry rabarbar nam na to nie pozwoli. Kruszonka musi się zarumienić.
Smacznego !
sobota, 25 maja 2013
Kompot rabarbarowy
Jak wrócą upalne dni to będzie najlepszy napój pod słońcem, oczywiście z kostkami lodu.
Składniki:
-rabarbar
-woda
-cukier
Rabarbar zagotować w wodzie i dosypać cukru do smaku, jak komu pasuje.
niedziela, 19 maja 2013
Zebra
Ciasto, które nie wymaga dużo pracy, ani zachodu. Jest to jedno z najprostszych do zrobienia i chyba każdemu wyjdzie. W smaku jest puszyste i miękkie, idealne do kawy lub herbaty.
Składniki na średnią blachę:
- 1 szklanka białej oranżady lub wody gazowanej
- 1 szklanka oliwy
- 2,5 szklanki mąki + 3 łyżki
- 1 szklanka cukru
- 5 jajek
- 3 łyżki kakao
-1 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
Jajka utrzeć z cukrami na białą masę,
dodać oliwę, gazowany napój. Zmiksować i na koniec dodać mąkę z proszkiem do
pieczenia. Połowę masy odlać do innej miski i do jednej dodać kakao a do
drugiej mąkę. Formę wysmarować oliwą i wysypać bułką tartą. Masę wylewać
seriami, raz kakaową raz białą i tak do końca. Po wierzchu można porobić różne wzorki za pomocą wykałaczki. Piec w 180 °C przez 50 minut, do
suchego patyczka. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.
Smacznego !!
Subskrybuj:
Posty (Atom)















