niedziela, 16 grudnia 2012
Ciasteczka z żurawiną i czekoladą
Delikatne maślane ciasteczka z dodatkiem suszonej żurawiny i małych kawałeczków czekolady. Idealne na imprezę (Sylwestrową) lub po prostu do kawy. Ja upiekłam ok. 100 małych sztuk właśnie na imprezę urodzinową pewnej osoby, ustaliłam z nią że to będzie prezent ode mnie. Czasami taki prezent jest lepszy niż jakaś materialna rzecz której nigdy nie użyje.
Składniki na 30 (normalnej wielkości) sztuk:
-150 gram suszonej żurawiny
-150 gram czekolady pokrojonej w kosteczki lub dorpsów czekoladowych
-2 jajka
-100 gram masła
-70 gram cukru pudru
-260 gram mąki
-1 łyżeczka soli
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masło utrzeć z cukrem, dodać jajka, zmiksować. Mąkę przesiać z solą i proszkiem do pieczenia dodać do tego żurawiną i czekoladę wymieszać i wsypać do masy maślanej, wszystko dokładnie wymieszać łyżką.
Piekarnik nagrzać do 170°C.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i na to łyżką wykładać placuszki, wielkość zależy od Was. Ciasteczka podczas pieczenia urosną więc należy układać je w odstępach, ok. 1cm.
Piec przez 20 minut, do zarumienionych boczków.
Smacznego!
środa, 12 grudnia 2012
Tarta czekoladowa z nutką kawy
Powrót siostry na święta do domu oznacza pieczenie jakiegoś ciasta w tym roku postanowiłam przywitać ją tartą czekoladową. Robiłam ją już kiedyś ale pomieszałam coś z proporcjami i nie wyszła, jakoś się nie zniechęciłam i wróciłam do tego przepisu i to była bardzo dobra decyzja. Spód czekoladowy specjalnie nie jest słodzony, ponieważ sama tarta w sobie jest nieziemsko słodka.
Składniki na spód 25cm:
-2 szklanki mąki
-1/2 szklanki kakao
-1 łyżeczka soli
-200 gram zimnego, pokrojonego masła/margaryny
-6 łyżek wody z lodem
Mąkę, kakao i sól wymieszać w misce, dodać masło i opuszkami je rozcierać. Po całkowitym roztarciu masła dodawać po łyżce wody i ugniatać (mi wystarczyło 5 łyżek wody). Formę wysmarować masłem, rozwałkować ciasto i wyłożyć nim formę. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180°C na 25 minut, aby nie urosło należy ponakłuwać widelcem i na wierzchu umieścić papier do pieczenia z fasolą.Po upieczeniu wyjąć i ostudzić.Składniki na czekoladowe wypełnienie:
-150 gram czekolady mlecznej
-250 ml śmietanki kremówki 30%
-1/2 szklanki cukru-3 jajka
-łyżeczka EKSTRAKTU waniliowego
-2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
Czekoladę połamać na kawałki i rozpuścić w kąpieli wodnej. Rozpuszczoną czekoladę odstawić na bok.Śmietankę wlać do rondelka dodać cukier i postawić na małym ogniu, mieszać do czasu aż cukier się rozpuści, nie może się zagotować.Jaja w oddzielnej misce ubić na gładką masę (ja robiłam to mikserem), dodać do nich połowę gorącej śmietanki, wymieszać i przelać do rondelka z resztą śmietanki.Postawić garnuszek na średnim ogniu i mieszać cały czas drewnianą łyżką aż masa zgęstnieje (w konsystencji przypomina budyń), mi zajęło to trochę czasu. Jak masa zgęstnieje należy przelać ją do miski, dodać rozpuszczoną czekoladę, kawę i ekstrakt. Zmiksować całość na gładki krem, następnie przelać do upieczonej i wystudzonej formy.Tartę odstawić w zimne miejsce najlepiej na całą noc.Można podawać z bitą śmietaną lub też bez niej.Smacznego !
wtorek, 11 grudnia 2012
Co na święta ?
Pewnie jak co roku się zastanawiacie co kupić najbliższym na święta, najlepiej żeby jeszcze nie było zbyt drogie. Postanowiłam Wam trochę pomóc i zaproponować wam kilka fajnych i niedrogich rzeczy.
1. Plakietka do powieszenia na ścianę, widziałam takie w kwiaciarniach za 15zł.
2. Patera do ciast w większości sklepów z talerzami, porcelaną za ok. 200zł.
3. Filiżanka home&you za 19zł
4. Miarki za ok. 30zł.
5. Fartuszek home&you za 39zł.
6. Minutnik za 42zł.
7. Książka Pierre Herme za 50zł.
8. Świeczniki za ok. 75zł.
Mam nadzieję że trochę pomogłam :)
Pozdrawiam!
2. Patera do ciast w większości sklepów z talerzami, porcelaną za ok. 200zł.
3. Filiżanka home&you za 19zł
4. Miarki za ok. 30zł.
5. Fartuszek home&you za 39zł.
6. Minutnik za 42zł.
7. Książka Pierre Herme za 50zł.
8. Świeczniki za ok. 75zł.
Mam nadzieję że trochę pomogłam :)
Pozdrawiam!
niedziela, 9 grudnia 2012
Salted carmel mocha
Kawa+karmel+bita śmietana+sól = NIEBO. Przepis zaczerpnięty ze Starbucks'a, osobiście nie piłam więc nie wiem czy podobna w smaku, ale słyszałam że tak. Ale czy to ważne ? Ważne że ta kawa jest cudowna, na początku zdziwiło mnie połączenie soli, karmelu i kawy, ale już nie mam co do tego większych wątpliwości.
Składniki na jedną kawę:
-2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
-200 ml mleka
-2 łyżeczki kakao (słodkiego)
-sos karmelowy/tofi (jak do lodów)
-bita śmietana
-sól morska w młynku
Mleko z kakao podgrzać w rondelku. Kawę wsypać do kieliszka i zalać wrzątkiem. Na dno szklanki wylać trochę sosu, na to wlać mleko i następnie kawę z kieliszka. Na wierzch wycisnąć bitą śmietanę, polać ją sosem i posypać kilka razy solą.
Smacznego !
środa, 5 grudnia 2012
Ciasteczka korzenne
Zapach przyprawy do piernika, imbiru, gałki muszkatołowej unosi się po całym domu. To już jest pewne, sezon na świąteczne wypieki uważam za rozpoczęty. Myślałam że będą twarde i konieczne będzie maczanie ich w ciepłym mleku lub herbacie, a tu całkowite zaskoczenie, są tak delikatnie, miękkie i aromatyczne że można je jeść i jeść.
Składniki na ok.34 sztuki:
- 250 gram mąki
-175 gram masła miękkiego!
- 100 gram cukru pudru + cukier do obtaczania
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 jajko
- 1 opakowanie przyprawy do piernika (20 gram)
-1 łyżka imbiru
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
Sposób przygotowania taki sam jak w tych ciasteczkach.Mąkę i imbir przesiać, wymieszać z proszkiem, cukrem i przyprawami. Dodać pokrojoną margarynę, zasypać w tej samej misce mieszanką mąki i przypraw, na to wbić jajko i ugniatać aż wszystko się elegancko połączy. Ciasto będzie bardzo, bardzo lepkie, ale nie należy dosypywać więcej mąki. Można wstawić do lodówki, albo nie.
Ręce zanurzać w mące i formować kuleczki wielkości małego orzecha laskowego, obtaczać w cukrze pudrze i wykładać na blachę z papierem do pieczenia. Spłaszczać dłonią, układać w 2cm odstępach. Wsadzać do nagrzanego piekarnika.
Piec 20 minut w 180 °C.
Po wyjęciu ostudzić, całą czekoladę :(jaką chcecie) rozpuścić w kąpieli wodnej i zamaczać w niej połowę ciasteczek. Aby szybciej czekolada zastygła można włożyc na chwilę do zamrażarki.
Smacznego !
niedziela, 2 grudnia 2012
Ciasteczka czekoladowe - świąteczne
Jak ten czas szybko leci, jeszcze niedawno było rozpoczęcie roku szkolnego, a tu już zaraz Święta! Dlatego do czasu świąt na blogu będą pojawiały się tylko i wyłącznie przepisy świąteczne.
Podjęłam wyzwanie ozdabiania ciasteczek lukrem królewskim, jej jakie to jest ciężkie, tyle pracy i na dodatek trzeba mieć jakiekolwiek zdolności plastyczne. Wyszło jak wyszło, najbardziej zdenerwowała mnie mama, ponieważ ciasteczka zrobiłam wieczorem, schowałam do pudełeczka odstawiłam do szafki aby czekały na sesję zdjęciową następnego dnia. Wstaje rano, patrze w kuchni otwarte pudełko i połowa ciastek (oczywiście tych najładniej ozdobionych) zjedzona. Bywa i tak, trudno.
Składniki na 24 sztuki:
-250 gram mąki
-175 gram masła miękkiego!
-100 gram cukru pudru + cukier do obtaczania
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 jajko
-1 łyżka imbiru
-1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
-3-4 łyżki kakao
Nagrzać piekarnik do 180°C.
Mąkę i imbir przesiać, wymieszać z proszkiem, cukrem i kakao. Dodać pokrojoną margarynę do tej samej miski z mieszanką mąki i przypraw, na to wbić jajko i ugniatać aż wszystko się elegancko połączy. Ciasto będzie bardzo, bardzo lepkie, ale nie należy dosypywać więcej mąki. Można wstawić do lodówki, albo nie.
Ręce zanurzać w mące i formować kuleczki wielkości małego orzecha laskowego i wykładać na blachę z papierem do pieczenia. Spłaszczać dłonią, układać w 2cm odstępach.
Wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec 20 minut.
Po wyjęciu ostudzić.
Składniki na lukier:
-pół białka
-2 szklanki cukru pudru (lub więcej)
Wymieszać w miseczce łyżeczką bardzo dokładni musi być bardzo, bardzo, bardzo gęste, jeśli nie będzie należy dodać więcej cukru pudru, jeśli będzie już za gęste to dodać kilka kropel soku z cytryny.
Przełożyć do rękawa cukierniczego lub do torebki na kanapki i igiełką zrobić malutką dziurkę.
Ozdabiać według gustu.
Smacznego !
sobota, 1 grudnia 2012
Odwrócone ciasto ananasowe
Idealne ciasto na przypomnienie lata, słońca i ciepełka. Bardzo szybkie do przygotowania i bardzo smaczne. Strasznie lubię odwrócone ciasta, te owoce na wierzchu tak ładnie wyglądają.
Składniki na blachę 26cm (można zrobić z połowy):
- masło do wysmarowania formy
- 2-3 łyżki cukru
- cała puszka ananasów
- 200 gram mąki
- 2 łyżeczki prosku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 200 gram miękkiego masła
- 4 jajka
Piekarnik nagrzać do 200 °C.
Formę wysmarować masłem i wysypać 2-3 łyżkami cukru, poukładać na tym ananasy.
Wszystkie składniki wrzucić do miski i zmiksować. Ja myślałam że tak mi nie wyjdzie ciasto, ale wyszło pyszne.
Przelać ciasto na ananasy i wstawić do piekarnika. Piec przez 30 minut.
Po wyjęciu ostudzić i odwrócić dołem do góry.
Można podawać z lodami.
Smacznego !
Subskrybuj:
Posty (Atom)
