niedziela, 24 listopada 2013

Zapiekanka ryżowa z jabłkami



Śniadanie niecodzienne, ale jakie pyszne. Najlepiej przygotować wieczorem i następnego dnia rano tylko zjeść lub zapakować w pojemniczek i wziąć ze sobą do pracy, szkoły czy gdziekolwiek się wybieracie. Soczek do tego też jest dobry i zdrowy :). Przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, ale jednak trzeba poczekać aż ryż się ugotuje i wszystko podpiecze.
Składniki:
-3/4 szkl. ryżu
-1/2 szkl. wody
-1 szkl. mleka
-2 jabłka
-cynamon
-cukier (może być waniliowy)
-śmietana

Ryż opłukać i wsypać do garnuszka, zalać wodą i mlekiem. Gotować 12 minut, ryż musi być gęsty i bardzo lepki. Obrać jabłka i potarkować, wrzucić na patelnię, posypać 3-4 łyżkami cukru, cynamonem i poddusić przez 10 minut. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, na dnie ułożyć 1/2 ryżu, na to jabłka i znowu ryż. Wierzch wysmarować cienką warstwą śmietany, zakryć folią aluminową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C na 20 minut.
Po tym czasie wierzch powinien być podpieczony i lekko zarumieniony, jeśli nie to należy zdjąć folię i podpiec kolejne 5-10 minut. 

Śniadanie gotowe, podawać ze śmietaną lub jogurtem naturalnym !
Smacznego !








sobota, 16 listopada 2013

Ciasto marchewkowe


Nie znam osoby której te ciasto nie smakuje, jest tak uniwersalne, że każdy je lubi. Niby dziwne połączenie, ale jakie trafione. Ja do mojego nie dodaje orzechów ani innych dodatków, sama marchewka jest zdecydowanie wystarczająca. Mięciutkie z bitą śmietaną współgra idealne. 
Składniki:
- 350 gram startej marchwi 
- 3 jajka
- 150 gram cukru pudru
- 150 gram mąki
- 15 gram proszku do pieczenia
- pół szklanki oleju
- szczypta soli

Nagrzać piekarnik do 180 °C. Do miski wbić jajka, dodać cukier i utrzeć. Stopniowo dodawać mąkę i proszek do pieczenia. Wymieszać do połączenia składników. Dodać olej, sól i marchew. Wymieszać. Przełożyć do blachy wysmarowanej olejem i wysypanej bułką tartą.
Piec 40 minut.

Dodatkowo:
-250ml kremówki 30/36%
-2 łyżki cukru pudru

Śmietankę ubić na sztywno, dodać cukier i wymieszać.

Ciasto ostudzić i wierzch posmarować bitą śmietaną. Można oczywiście poozdabiać orzechami ja chciałam aby było takie fajne kolorowe :) 

Smacznego !






sobota, 9 listopada 2013

Chałka



Najzwyklejsza chałka w dwóch propozycjach: bez niczego i z prażonymi jabłkami w cynamonie i kruszonką.
Jest bardzo puszysta i delikatna, idealna na śniadanie lub nawet deser. Najlepsza jest od razu po upieczeniu z masełkiem lub dżemem, poemat... :) A zapach unosi się po całym domu przez długi czas.
Składniki:
-1 jajko
-3 i 1/4 szkl. mąki
-60 g cukru pudru
-4 łyżki roztopionego masła
-1 szkl. ciepłego mleka
-10 g suchych drożdży
-opakowanie cukru wanilinowego 
-1/2 łyżeczki soli

Mąkę przesiać do miski z drożdżami, zrobić dołek i wlać do niego roztrzepane jajko z mlekiem i masłem. Dodać cukier i sól. Całość wymieszać dłońmi lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Wyrabiać aż powstanie jednolita, lepiąca się masa. Takie ciasto przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość.
Po tym czasie jeszcze raz wyrobić ciasto, teraz najlepiej rękoma.
Teraz są dwa sposoby w jakie można je piec:

I SPOSÓB:
Ciasto podzielić na 4 części zrolować w paski i zaplatać jak warkocza.

II SPOSÓB:
Dno keksówki wyłożyć papierem do pieczenia, z ciasta formować kulki wielkości orzecha laskowego i układać obok siebie aż do wyłożenia całego dna (z tego przepisu wyszłyby 3 keksówki).

Tak przygotowane ciasto należy znowu przykryć ściereczką i odstawić na kolejne 50 minut w ciepłe miejsce.

Jabłka na wierzchu:
-3 jabłka
-1 łyżka masła
-3 łyżeczki cynamonu
-5 łyżek cukru

Rozgrzać patelnię z masłem, wrzucić na nią obrane i pokrojone w kosteczkę jabłka. Obsypać cukrem i cynamonem, wymieszać. Jabłka powinny tak się dusić przez 10-15min na najmniejszym gazie. Jak będą już miękkie należy wyłączyć gaz i poczekać aż wystygną.

Kruszonka:
-20 g masła
-4 łyżki mąki
-3 łyżki cukru

Wszystko zagnieść.

Ciasto wysmarować roztrzepanym jajkiem i jak ktoś chce wersję z jabłkami to posypać jabłkami i kruszonką po wierzchu. Wstawić do piekarnika nastawionego na 175ºC na 25-30 minut.

Smacznego !






piątek, 8 listopada 2013

Włochy

W ostatnim tygodniu byłam we Włoszech na 5 dni. Te dni były cudowne, potrzebowałam takiej przerwy odpoczynku i regeneracji umysłu. Mam tysiąc zdjęć, ale z Wami podzielę się tymi z jedzeniem. Miłego oglądania :)

















sobota, 19 października 2013

Poduszeczki z budyniem i karmelizowanymi orzeszkami


Deser w postaci przekąski, tak na prawdę mozna powiedzieć, że jest on podany "na gotowo" wystarczy tylko połączyć wszystko razem. Czasami trzeba sobie ułatwić życie właśnie w taki najprostszy sposób. Nie znaczy to że jest gorszy od tego co robimy od początku do końca samodzielnie. Edytując zdjęcia zwróciłam uwagę, że nawet jest on w kolorach takich co drzewa za oknami - jesieni. Jest to mój własny autorski przepis na który wpadłam podczas... pisania pracy z polskiego. Ciasto francuskie, budyń i karmelizowane orzechy.
Składniki:
-gotowa rolka ciasta francuskiego
-torebka budyniu śmietankowego
-50g orzechów ziemnych
-3 łyżki cukru

Z ciasta francuskiego wykroić kawałki w kształcie koła za pomocą szklanki lub większej okrągłej foremki. Formę do muffinek wysmarować masłem i do każdego otworu wkładać po jednym kawałku i dociskać delikatnie palcami do dna. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200stopniC na 15 minut.
W tym czasie zrobić budyń zgodnie ze wskazówkami na odwrocie torebki i odstawić do ostygnięcia.
W czasie kiedy budyń stygnie a ciasto wciąż sie piecze, należy pokroić orzeszki na małe kawałeczki. Patelnię postawić na gaz, wsypać na nią cukier i poczekać aż zacznie sie karmelizować (trzeba bardzo uważać aby cukier sie nie przypalił), następnie wsypać orzeszki i mieszać delikatnie aż cukier osadzi sie na orzeszkach. Przesypać wszystko na papier do pieczenia i odstawić.
Jak juz wszystko będzie w temperaturze pokojowej zabieramy sie za łączenie wszystkiego w jedną całość.
Na ciasto francuskie wykładamy łyżeczką budyń lub wciskamy go szprycą cukiernicza do środka, następnie obsypujemy orzeszkami i gotowe !
Smacznego!



czwartek, 17 października 2013

Tort pralinowy z różami


W końcu znalazłam trochę czasu, aby włączyć komputer. Klasa maturalna to zdecydowanie wyzwanie i całkowite poświęcenie nauce, oby się opłaciło :). Urodziny miałam 28 września, te 18-naste... . Wkroczyłam w etap "dorosłego życia", jednak jak dla mnie póki co nic się nie zmieniło. Wszystko pozostaje na tych samych warunkach. 
Nie mogło obejść się bez tortu, nie chciałam robić jakiegoś olbrzyma kilkupiętrowego, tylko delikatny torcik, który opisałby moją osobę. Rodzina była pod wrażeniem, tort pralinkowy to jest jednak tort pralinkowy, nasączony lekką nalewką babci dodaje to "coś". Biszkopt nie jest lekki i delikatny, tylko zbity i bardzo intensywny w smaku. To odróżnia go od innych.
Składniki na biszkopt (tortownicę 25cm):
-275g masła
-125ml mocnej kawy
-275g gorzkiej czekolady
-220g mąki
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-300g cukru
-100ml maślanki
-4 jajka

Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 150ºC.

W kąpieli wodnej rozpuścić masło, kawę i czekoladę. Wszystkie suche składniki połączyć w misce i dodać do nich czekoladową masę (przestudzoną). Na koniec wmieszać maślankę i roztrzepane jajka. Przelać do formy i piec 1h 45min.

Po tym czasie sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest gotowe. Jeśli tak, należy je wyjąć i ostudzić.
Po przestudzeniu przeciąć na 2 części i odciąć "wybrzuszenie" z góry aby było ładne i proste.
Nasączyć nalewką lub mocną czarną kawą.

Wypełnienie:
-1 słoik dżemu wiśniowego
-400g czekolady (200g gorzkiej i 200g mlecznej)
-400g kremówki

Kremówkę podgrzać w garnuszku, zdjąć z ognia i wmieszać posiekaną czekoladę aż do jej roztopienia.

Odstawić do lodówki na co najmniej 3h. 

Po tym czasie przełożyć jeden blat (spód) na paterę, nasączyć wysmarować dżemem, 1/3 masy czekoladowej i na to położyć drugi. Rówinież nasączyć i wysmarować masą czekoladową dookoła, tak aby nie było prześwitów. Ozdabiać w piękne różyczki. 

Odstawić do lodówki na noc.

Smacznego !