poniedziałek, 31 grudnia 2012

Łososiowe ślimaczki


Ostatni post w tym roku, bardzo szybki przepis sama dopiero dzisiaj po raz pierwszy o nim usłyszałam od koleżanki z Francji, która aktualnie u mnie jest. Delikatna, słona przekąska idealna na imprezę typu sylwester, urodziny lub obiad rodzinny.
Składniki na 2 blachy:
-2 opakowania ciasta francuskiego
-200 gram łososia wędzonego
-opakowanie serka typu Almette
-3 żółtka



Ciasto francuskie nasmarować żółtkiem, na to wyłożyć łososia.










Na wierzch łososia wyłożyć serek i wysmarować po całości.




Zwinąć ciasto z obu stron, aby powstała rolada w kształcie precelka.





































Następnie wysmarować środek aby się ciasto zlepiło i nie było suche.





































Pociąć na kawałki o szerokości ok. 1.5 cm i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarować po wierzchu żółtkiem.
Piec w 180°C przez 15-20 minut, do zarumienienia.







sobota, 29 grudnia 2012

Keks


Już po świętach, ale keks chyba nie należy do tych typowo świątecznych dań. Aby lubić to ciasto, trzeba lubić kandyzowane owoce bo inaczej będzie ciężko. Ten keks jest bardzo smaczny, moja siostra nie chciała mi uwierzyć że sama go upiekłam, uznałam to za komplement. Nie wiem dlaczego wszystkie owoce opadły mi na dno nawet po tym jak obtaczałam je w mące przed wymieszaniem z resztą masy. Nie zmieniło to smaku, ale wizualnie nie wygląda tak ładnie.
Składniki:
-250 gram masła miękkiego
-5 jajek
-szklanka cukru
-250 gram mąki
-1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
-1 łyżka mleka
-300 gram bakalii (ja dałam 250 i to jest trochę za mało)
Nagrzać piekarnik do 180°C.Mąkę przesiać do oddzielnej miski.
Oddzielić żółtka od białek.
Bakalie wymieszać w oddzielnej misce z 2 łyżkami mąki.
Masło utrzeć na gładką masę z cukrem, następnie dodać do tego stopniowo mąkę.
Białka ubić na sztywno i dodać do masy, wymieszać drewnianą łyżką. Na końcu dodać wymieszaną sodę z mlekiem i bakalie w mące. Wymieszać łyżką.
Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia i na to wyłożyć masę.
Piec ok. 60 minut.
Smacznego !



niedziela, 23 grudnia 2012

Wesołych Świąt


Moi kochani, chciałabym życzyć Wam cudownych, rodzinnych świąt. Abyście przy świątecznym stole docenili wszystko co macie i się tym cieszyli. Mam nadzieję że wyrobiliście się ze wszystkim i te święta będą dla Was cudowne.
I oczywiście bogatego Mikołaja !

Paulina :)

Skórka pomarańczy w czekoladzie


Już pewnie Wam się nie chce nic robić dodatkowego na te święta, ale jeśli jednak będziecie się nudzić to właśnie to jest coś co możecie zrobić. Zero bałaganu, i wystarczy Wam 20 minut.
I to będzie przepis typu: "krok po kroku".
Składniki:
-3 pomarańcze
-100 gram czekolady

1.Potrzebujemy: rondelka, miski z połamaną czekoladą i noża.
2. Odcinamy końcówki pomarańczy.
3. Nacinamy skórkę co 2-3 cm tak aby było nam łatwiej ją obierać nie niszcząc jej.
3. Obraną skórę kroimy w paseczki.
4. Pokrojoną skórkę wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy przez ok. 5 minut.
5. Odcedzamy i układamy na ręczniku papierowym aby trochę wyschła.
6. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę i zanurzamy w niej pół lub całą część skórek. Odkładamy na papier do pieczenia i odstawiamy w chłodne miejsce aby czekolada zastygła.

Ja zrobiłam to dzisiaj po południu i już nic nie ma.
Smacznego !


sobota, 22 grudnia 2012

Sernik wiedeński


Składniki na tortownice 23cm:
-1 kg sera na sernik
-6 jajek
-125 gram masła
-1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Masło zmiksować z cukrem i żółtkami aż masa będzie biała. Następnie dodawać łyżkami ser, ciągle ubijając. Dodać mąkę.
Z białek należy ubić pianę ze szczyptą soli i dodać do masy, delikatnie wymieszać łyżką.
Piec w 170°C. przez około godziną, ja piekłam 1,5h. Mi po ostudzeniu strasznie opadł, ale taki podobno jest jego urok. Studzić w uchylonym piekarniku.
Smacznego :)

środa, 19 grudnia 2012

Ciasteczka z kawałkami czekolady



Nie wiem co mnie naszło na te ciasteczka, ale ciasteczka w domu to podstawa. Najprostsze z gwarancją że wyjdą. Maślana podstawa i dodatek czekolady chyba wszyscy lubią. O przepis na te ciasteczka poprosiła mnie moja babcia czyli muszą być niesamowicie smaczne jeśli ona mnie o to poprosiła.
Składniki na 2 blachy:
-1 i 1/3 szklanki mąki
-200 gram miękkiego masła
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 łyżeczka soli
-200 gram czekolady pokrojonej na małe kawałeczki

Piekarnik nagrzać do 180°C.
Masło ubić mikserem, dodać mąkę,proszek i sól, zmiksować. Dodać czekoladę, zmiksować, nie będzie się wszystko trzymało kupy, dlatego trzeba wyjąć mikser i delikatnie ugnieść ręką.
Na blachę wyłożyć papier do pieczenia, rękoma formować małe kuleczki i układać w centymetrowych odstępach od siebie. 
Piec 15 minut.
Smacznego !