piątek, 6 grudnia 2013

Czekolada z dodatkami



Moje zdanie co do tego, że własnoręcznie zrobiony prezent jest 100 razy lepszy niż ten kupiony się nie zmieniło. Dlatego ja w tym roku moim rodzicom przygotowałam takie małe paczuszki z okazji mikołajek. Sama za to dostałam $$$ bo jak to mama powiedziała: "Mikołajek nie wiedział co dać takiej dużej nastolatce" hehe. Nie narzekam z tego powodu :) 
Całość nie zajmie więcej niż 30 minut.
Składniki:
-czekolada
-orzechy: pistacje, nerkowce, migdały, włoskie, ziemne
-suszone owoce

Przygotować blachę z wyłożonym papierem do pieczenia.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, przelać na blachę, ozdobić orzechami, suszonymi owocami (możecie oczywiście czymś innym). Wstawić do lodówki na 20 minut.

Po tym czasie wyjąć pokroić nożem na mniejsze kawałki i ładnie zapakować lub wyłożyć na talerzyk.

Smacznego !


wtorek, 3 grudnia 2013

Ciasteczka kruche z nadzieniem


Najcudowniejszy okres roku już nadszedł. Czas w którym można piec wszelkiego rodzaju ciasta, ciasteczka, pierniczki itd. Podczas tego miesiąca postaram się dodawać częściej przepisy ze względu na osoby które w ciągu roku nie udzielają się za często w kuchni będą chciały/musiały pomagać. Aby pieczenie było dla wszystkich tak przyjemne jak dla mnie będzie świątecznie i ciekawie :). 
Dzisiaj pierwszy "świąteczny" przepis. Gwiazdki jakoś zawsze przypominają mi zimę, święta i to właśnie dlatego powstały takie ciasteczka. Zwykłe kruche ciasto w którego środku znajduje się dżem. Bardzooo proste, wiec bez obawy!. 
Składniki na blachę ciasteczek:
-100g mąki
-50g masła-szczypta soli-3-4 łyżki zimnej wody-cukier do posypania

Wszystkie składniki zagnieść w kulę, aż nie będzie grudek ani kawałków masła. Wsadzić do lodówki na 30 minut.

Dodatkowo:
-jajko
-dżem/marmolada

Nagrzać piekarnik do 180°C.Po tym czasie wyjąć ciasto rozwałkować cienko na blacie oprószonym mąką. Wycinać szklanką koła.
Jajko roztrzepać w miseczce.
Wziąć jedno koło, wyłożyć na nie 1/3 łyżeczki dżemu. Drugie kolo wysmarować jajkiem i przykryć wysmarowaną stroną na pierwsze koło z dżemem. Zlepić boki paluszkami tak aby się za bardzo nie rozlepiło w czasie pieczenia.Z tego zlepionego koła wyciąć foremką w kształcie gwiazdki* nasze ostateczne ciasteczko.
Postępować tak z każdym kolejnym.
*nie musi to być koniecznie kształt gwiazdki, może być każdy inny
Wyłożyć gotowe ciasteczka na blaszce z papierem do pieczenia. Każde wysmarować jajkiem i posypać cukrem. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 20-25 minut, do zarumienienia. Dżem pewnie będzie trochę wypływał, ale nie ma się co martwić.
Wyjąć, ostudzić i jeść.
Smacznego !!




niedziela, 1 grudnia 2013

Gorąca czekolada


Dopadł nas w końcu grudzień. Z każdym dniem robi się ciemniej i zimniej, ale CO RAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA !!!! Aaaaa... wiem, że nie jestem jedyną osobą która jest podekscytowana z tego powodu :). Dlatego pierwszy dzień tego miesiąca trzeba uczcić PRAWDZIWĄ gorącą czekoladą. Nie z proszku, tylko z czekolady. Nawet nagrałam taki krótki filmik :))
Składniki na 1 kubek:
-200ml mleka
-50g czekolady mlecznej
-3 pianki marshmallow pocięte na małe kawałki (nożyczkami najłatwiej)
-sos czekoladowy
-bita śmietana (opcjonalnie)
Mleko zagotować, zdjąć z ognia, dodać czekoladę i wymieszać. Przelać do kubeczka, można wycisnąć bitą śmietankę. Posypać piankami i wiórkami czekoladowymi, polać sosem czekoladowym.
Teraz wystarczy położyć się pod kocem odpalić dobry film lub wziąć jakąś książkę i odpoczywać !


Smacznego !!!



niedziela, 24 listopada 2013

Zapiekanka ryżowa z jabłkami



Śniadanie niecodzienne, ale jakie pyszne. Najlepiej przygotować wieczorem i następnego dnia rano tylko zjeść lub zapakować w pojemniczek i wziąć ze sobą do pracy, szkoły czy gdziekolwiek się wybieracie. Soczek do tego też jest dobry i zdrowy :). Przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, ale jednak trzeba poczekać aż ryż się ugotuje i wszystko podpiecze.
Składniki:
-3/4 szkl. ryżu
-1/2 szkl. wody
-1 szkl. mleka
-2 jabłka
-cynamon
-cukier (może być waniliowy)
-śmietana

Ryż opłukać i wsypać do garnuszka, zalać wodą i mlekiem. Gotować 12 minut, ryż musi być gęsty i bardzo lepki. Obrać jabłka i potarkować, wrzucić na patelnię, posypać 3-4 łyżkami cukru, cynamonem i poddusić przez 10 minut. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, na dnie ułożyć 1/2 ryżu, na to jabłka i znowu ryż. Wierzch wysmarować cienką warstwą śmietany, zakryć folią aluminową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C na 20 minut.
Po tym czasie wierzch powinien być podpieczony i lekko zarumieniony, jeśli nie to należy zdjąć folię i podpiec kolejne 5-10 minut. 

Śniadanie gotowe, podawać ze śmietaną lub jogurtem naturalnym !
Smacznego !








sobota, 16 listopada 2013

Ciasto marchewkowe


Nie znam osoby której te ciasto nie smakuje, jest tak uniwersalne, że każdy je lubi. Niby dziwne połączenie, ale jakie trafione. Ja do mojego nie dodaje orzechów ani innych dodatków, sama marchewka jest zdecydowanie wystarczająca. Mięciutkie z bitą śmietaną współgra idealne. 
Składniki:
- 350 gram startej marchwi 
- 3 jajka
- 150 gram cukru pudru
- 150 gram mąki
- 15 gram proszku do pieczenia
- pół szklanki oleju
- szczypta soli

Nagrzać piekarnik do 180 °C. Do miski wbić jajka, dodać cukier i utrzeć. Stopniowo dodawać mąkę i proszek do pieczenia. Wymieszać do połączenia składników. Dodać olej, sól i marchew. Wymieszać. Przełożyć do blachy wysmarowanej olejem i wysypanej bułką tartą.
Piec 40 minut.

Dodatkowo:
-250ml kremówki 30/36%
-2 łyżki cukru pudru

Śmietankę ubić na sztywno, dodać cukier i wymieszać.

Ciasto ostudzić i wierzch posmarować bitą śmietaną. Można oczywiście poozdabiać orzechami ja chciałam aby było takie fajne kolorowe :) 

Smacznego !






sobota, 9 listopada 2013

Chałka



Najzwyklejsza chałka w dwóch propozycjach: bez niczego i z prażonymi jabłkami w cynamonie i kruszonką.
Jest bardzo puszysta i delikatna, idealna na śniadanie lub nawet deser. Najlepsza jest od razu po upieczeniu z masełkiem lub dżemem, poemat... :) A zapach unosi się po całym domu przez długi czas.
Składniki:
-1 jajko
-3 i 1/4 szkl. mąki
-60 g cukru pudru
-4 łyżki roztopionego masła
-1 szkl. ciepłego mleka
-10 g suchych drożdży
-opakowanie cukru wanilinowego 
-1/2 łyżeczki soli

Mąkę przesiać do miski z drożdżami, zrobić dołek i wlać do niego roztrzepane jajko z mlekiem i masłem. Dodać cukier i sól. Całość wymieszać dłońmi lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Wyrabiać aż powstanie jednolita, lepiąca się masa. Takie ciasto przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość.
Po tym czasie jeszcze raz wyrobić ciasto, teraz najlepiej rękoma.
Teraz są dwa sposoby w jakie można je piec:

I SPOSÓB:
Ciasto podzielić na 4 części zrolować w paski i zaplatać jak warkocza.

II SPOSÓB:
Dno keksówki wyłożyć papierem do pieczenia, z ciasta formować kulki wielkości orzecha laskowego i układać obok siebie aż do wyłożenia całego dna (z tego przepisu wyszłyby 3 keksówki).

Tak przygotowane ciasto należy znowu przykryć ściereczką i odstawić na kolejne 50 minut w ciepłe miejsce.

Jabłka na wierzchu:
-3 jabłka
-1 łyżka masła
-3 łyżeczki cynamonu
-5 łyżek cukru

Rozgrzać patelnię z masłem, wrzucić na nią obrane i pokrojone w kosteczkę jabłka. Obsypać cukrem i cynamonem, wymieszać. Jabłka powinny tak się dusić przez 10-15min na najmniejszym gazie. Jak będą już miękkie należy wyłączyć gaz i poczekać aż wystygną.

Kruszonka:
-20 g masła
-4 łyżki mąki
-3 łyżki cukru

Wszystko zagnieść.

Ciasto wysmarować roztrzepanym jajkiem i jak ktoś chce wersję z jabłkami to posypać jabłkami i kruszonką po wierzchu. Wstawić do piekarnika nastawionego na 175ºC na 25-30 minut.

Smacznego !






piątek, 8 listopada 2013

Włochy

W ostatnim tygodniu byłam we Włoszech na 5 dni. Te dni były cudowne, potrzebowałam takiej przerwy odpoczynku i regeneracji umysłu. Mam tysiąc zdjęć, ale z Wami podzielę się tymi z jedzeniem. Miłego oglądania :)