czwartek, 14 stycznia 2016

Pizza


Ciasto do pizzy nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać. Wystarczy dobrać dobre proporcje składników i wszystko wymieszać. Od czasu kiedy po raz pierwszy zrobiłam ciasto z tego przepisu, nie miałam potrzeby go zmieniać i teraz robię tylko takie. Najlepsza rada jaką "sprzedał" mi mój chłopak to zamrozić gotowe już ciasto i dopiero po odmrożeniu robić pizzę. 
Przemnożone ciasto jest bardziej elastyczne i jakieś takie lepsze. Dlatego polecam robić ten przepis z podwójnej ilości składników, zamrozić i miec zawsze  kilka kulek w lodówce. 
Ja ciasto odmrażam w temperaturze pokojowej.




Składniki na 3 spody:
-12 g suchych drożdży 
-1 i 1/2 szklanki letniej wody
-3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
-1 łyżka oliwy z oliwek 
-1 i 1/2 łyżeczki soli

Mąkę i drożdże wymieszać i dodać resztę składników, ugnieść ciasto aż będzie elastyczne. 
Przełożyć do czystej miski nakryć folią spożywczą i zostawić na 1,5h w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po tym czasie uderzyć pięścią w ciasto. 
Podzielić na 3 części. 
Ciasto uformować na blaszce w kształcie okręgu. 


Sos: 

-pomidory z kartonika 
-ząbek czosnku 
-oregano
-majeranek 
-sól 
-pieprz 
-łyżka cukru 


Wszystko podgrzać do zagotowania. 
Na ciasto wyłożyć kilka łyżek sosu i rozprowadzić. 
Na wierzch układać swoje ulubione składniki do pizzy. 


Piec w maksymalnej temperaturze z termoobiegiem przez 10-12 minut. 
Z tego ciasta mozna rownież zrobic calzone








poniedziałek, 11 stycznia 2016

Granola czekoladowa z masłem orzechowym


Jeśli lubicie czekoladę i masło orzechowe tak samo jak ja, to właśnie trafiliście na właściwy przepis. Połączenie gorzkiej czekolady, masła orzechowego, miodu i płatków owsianych daje nam najpyszniejsze (bezmięsne) śniadanie z możliwych. Jest to wspaniała alternatywa na śniadanie lub nawet chrupanie w pracy/szkole/przed telewizorem. Zdecydowanie zdrowszy zamiennik wszystkich granoli ze sklepu. Przeczytajcie sobie skład granoli sklepowej, zazwyczaj na drugim miejscu jest cukier albo gorzej syrop glukozowo-fruktozowy.
Dlatego zachęcam Was do przygotowywania takich rzeczy w domu, w taki sposób będziecie wiedzieli co jecie.

Składniki:
-300g płatków górskich
-100g posiekanej gorzkiej czekolady 70%*
-3 łyżki miodu
-3 łyżki masła orzechowego - zmielone orzeszki z solą za pomocą blendera

*jeśli już ma być zdrowo to niech czekolada  też będzie lepsza gatunkowo


Piekarnik nastawić na 180°C.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać tak aby nie było kulek masła orzechowego.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i na to wyłożyć naszą granolę.
Wstawić do piekarnika i mieszać co 5 minut. Ta czynność jest bardzo ważna, po to aby cała granola równo się upiekła.
Po 20-25 minutach (4-5 mieszaniach) wyjąć granolę i ostudzić.
Po ostudzeniu przesypać do pojemniczka lub słoika.








Smacznego !

czwartek, 31 grudnia 2015

Kalendarz styczeń 2016

Z nowym rokiem każdy ma jakieś postanowienia. Dla ułatwienia przygotowałam Wam kalendarz na styczeń 2016. Ja takie kalendarze projektuję sobie od kilku miesięcy i powiem szczerze, że bardzo pomagają mi z moimi celami i planami na każdy dzień. Na początek miesiąca siadam i dokładnie uzupełniam każdy dzień, kiedy mam uczelnie, pracę i według tego ustalam sobie plan treningowy w jakie dni biegam, a w które ćwiczę brzuch. Każdy dzień spełniony według planu skreślam na zielono, dzień w którym nie udało mi się zrobić tego co powinnam skreślam na czerwono i staram się odrobić "straty" w inny dzień. 
W grudniu mam tylko 1 czerwony dzień ze względu, że byłam chora i nie poszłam biegać. Za to w przeciągu całego miesiąca zrobiłam 4200 brzuszków i przebiegłam 50km. Może nie jest to osiągnięcie roku, ale przy tak intensywnym trybie życia jaki prowadzę jestem zadowolona, że udało mi się osiągnąć taki a nie inny wynik. 

Mam nadzieję, że skorzystacie z tego planu i będziecie widzieć efekty z miesiąca na miesiąc. 

Chciałabym również życzyć Wam wszystkim niesamowitego  2016 roku, wielu sukcesów i bajecznej zabawy noworocznej <3.






Mam nawet wersję dla mężczyzn ;p


Link do druku - wersja męska !!!

wtorek, 15 grudnia 2015

Domek z piernika


W tym roku jestem z niego dumna, nic się nie przechyla, nie ma nierównych sklejeń - wszystko jest w całkowitym porządku.
Przepis musiałam trochę zmodyfikować do moich potrzeb. Miałam lekki problem z lepkością więc użyłam śmietany aby ciasto zlepić w całość.
I wypróbowałam nowego sposobu sklejania jakim jest klejenie za pomocą karmelu.
Mam też rozpisane wymiary każdej ściany i dachu.

Ten przepis nadaje się jak najbardziej do jedzenia, więc po świętach można spokojnie go połamać i zjeść.

Składniki na jeden domek i ozdoby:
- 600g mąki pszennej
- 250g masła
- 200g cukru
- 7 łyżek płynnego miodu
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 5 łyżeczek przyprawy do piernika
- 3 łyżki kakao
- 2 łyżki śmietany 18%*

*śmietanę należy zostawić na koniec i jeśli masa nie będzie chciała się lepić to ją dodać.

W garnuszku rozpuścić masło i cukier, odstawić do przestudzenia. W misce umieścić wszystkie pozostałe składniki, wymieszać i dolać miksturę maślano-cukrową.
Wszystko dokładnie ugnieść.

Ciasto rozwałkować na grubość ok. 5mm i z niego wykrawać ściany i dach domu z arkuszy.



Ciasto piec w temperaturz 180stC przez 10-12 minut.
Należy je całkowicie wystudzić przed sklejaniem w innym razie będą się wyginały lub łamały.

Ja sklejałam za pomocą roztopionego cukru na patelni, jest to metoda bardzo solidna, ale nie da się poprawić sklejonego elementu. Trzeba być pewnym, że za pierwszym razem wyjdzie idealnie.

Innym sposobem jest sklejanie lukrem, ja lukier zrobiłam z 3 białek, ale podam proporcje cukru na jedno białko.

Lukier:
- 1 białko
- 200g cukru pudru

Drewnianą łyżką lub kulą wymieszać na gładką masę bez grudek.
Sami zobaczycie czy lukier jest za gęsty lub za rzadki.
Za gęsty - dodać kilka kropel soku z cytryny.
Za rzadki - dodać więcej cukru.

Ozdabiać wg uznania :)




Ta ściana jest najfajniesza i to ja ją zjem ;p











Dobrze wypieczone święta

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Owsiane kubeczki śniadaniowe w gorzkiej czekoladzie


Ten pomysł wpadł mi przez przypadek. Stwierdziłam, że jest to taki łatwy, szybki i bardzo efektywny przepis, że musiałam się nim z Wami podzielić. 
Idealne na śniadanie, można zabrać ze sobą również na II-gie śniadanie :)
Składniki:
- 1 i 1/2 szkl, płatków owsianych górskich
- 4-5 łyżek płynnego miodu
- gorzka czekolada
- jogurt naturalny
- owoce

Płatki wymieszać z miodem (miód należy dolewać stopniowo i nie cały na raz, lepiej dolewać po trochu). Jeśli masa nie będzie się wystarczająco lepiła należy dodać więcej miodu, jeśli będzie się lepiła za mocno dodać płatków.

Wymieszaną masę przełożyć do sylikonowej formy i palcami przyciskać płatki do ścianek, tak aby uformować kubeczki/miseczki.


Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180st. C na 12-15 minut do zarumienienia.

Po tym czasie wyjąć kubeczki, całkowicie ostudzić. 
Rozpuścić gorzką czekoladę w kąpieli wodnej lub w mikrofali (mieszać co 30s.).
Kubeczki maczać w czekoladzie i odstawiać do góry nogami na papier do pieczenia do zastygnięcia.



Podawać z jogurtem i owocami.

Smacznego !!!


środa, 30 września 2015

Krewetki z chilli na białym winie bez tłuszczu


Najprostszy i zarazem najpyszniejszy przepis na krewetki. Jednak najważniejszym składnikiem jest natka pietruszki. Jestem osobą, która unika tłuszczu jak tylko może, dlatego wszystkie moje obiady są przygotowywane bez dodatkowego tłuszczu, tak jak te krewetki. Przygotowanie zajmuje mniej niż 15 minut !
Składniki:
-200g krewetek
-1/2 papryczki chilli
-2 ząbki czosnku
-1 szkl. białego wytrawnego wina
-pół natki pietuszki

Papryczkę i czosnek drobno posiekać, rozgrzać patelnię teflonową. Na patelnię wrzucić chilli i czosnek, podsmażyć i następnie wrzucić krewetki. Całość zalać szklanką wina i zostawić na patelni przez 2-3 minuty.
Gotowe, tak nie jest to skomplikowane a krewetki wychodzą przepyszne. Najlepiej wszystko przełożyć na głęboki talerz, łącznie z sosem. I co najważniejsze obsypać obwicie NATKĄ PIETRUSZKI po wierzchu !!!

Smacznego !


wtorek, 1 września 2015

Sticky rice with mango


Jeśli lubicie smak kokosa i ryż i mango to idealny deser dla Was. Lepiący się ryż o smaku kokosa, idealnie dojrzałe mango i jesteście w niebie. 3 składniki a robią taką robotę!
Składniki:
-100g ryżu jaśminowego
-poł puszki mleczka kokosowego
-2 dojrzałe mango
-szczypta soli

Ryż namoczyć w wodzie przez ok. 30 minut.
Włożyć do garnka - takiego który można włożyć do piekarnika, bez plastikowych elementów z pokrywką.
Wyjąć z wody opłukać, zalać mleczkiem, posolić i dolać 1/2szkl. wody, wstawić na palnik do zagotowania, nie zapominajcie o mieszaniu, tego niestety nie można zostawić trzeba pilnować aby się nie przypaliło.
Po tym czasie dolać kolejną 1/2szkl. wody i wstawić do piekarnika nagrzanego na 130C na 25 minut.
Piekarnik sprawia, że ryż jest idealnie lepki i ciepło dociera do niego w każdym miejscu z taką samą "mocą".

Po 25 minutach wyjąć ryż, przełożyć do miseczek i na wierzch położyć obrane i pokrojone w kawałki mango.

Deser godny pochwały ustnej i wzrokowej !
Smacznego !!