piątek, 22 marca 2013

Ciasteczka czekoladowe jak brownie


Najlepsze z najlepszych, nie ważne jak twarde będą z wierzchu w środku są lekko ciągnące i dosłownie rozpływają się w ustach. Smakują jak takie mini brownie, może nie do końca ale podobieństwo jest. Popękany wierzch dodaje im takiego ładnego uroku.
Składniki na 3 blachy:
-1 szklanka mąki
-1/2 szklanki kakao
-1 1/2 szklanki cukru
-200 gram gorzkiej czekolady (może być mleczna ale wtedy należy zmniejszyć ilość cukru)
-100 gram masła 
-2 jajka
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1/4 łyżeczki soli
-1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Piekarnik nagrzać na 180C.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić.
Masło utrzeć z cukrem, nie za długo. Dodać jajka i ekstrakt waniliowy. Rozpuszczoną czekoladę wlać do masy maślanej (może być ciepła), następnie przesianą mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sól, wszystko dokładnie wymieszać. 
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i układać na niej ciasteczka w 2 centymetrowych odstępach. 
Piec przez 10 minut i po wyjęciu studzić na kratce.
Smacznego !

czwartek, 21 marca 2013

Pierwszy dzień wiosny !




Wiosno, gdzie jesteś?
Już mam dość ciepłych kurtek, długich butów, rękawiczek i ciągle popękanych rąk od zimna! Nie pociesza mnie widok za oknem gdzie leży pełno śniegu i nie zapowiada się na jego szybkie stopienie. Jednak trzeba sobie radzić i umilić dzień pysznym sokiem ze świeżo wyciskanych owoców. 
Dlatego każdy kto ma już po dziurki w nosie naszej zimy powinien się zrelaksować przy zdrowym soczku :)
Ja do swojego soku dodałam: pomarańcze, grejpfruta, kiwi i jabłko.


środa, 20 marca 2013

Kruche ciasteczka wielkanocne



Najzwyklejsze na świecie kruche ciasteczka w kształcie jajeczek wielkanocnych. Jeśli lubicie bawić się lukrem i ozdabiać ciasteczka – to jest coś dla was : ) Są chrupiące, słodkie i bardzo smaczne.
Składniki na 2 blachy:
-1 i ½ szklanki mąki pszennej*
-150g margaryny
-2 żółtka
-½ łyżeczki proszku do pieczenia
-½ szklanki cukru
-2 łyżeczki cukru waniliowego
*nie więcej, ponieważ jak damy więcej ciasteczka wyjdą bardzo twarde.

Wszystkie składniki dokładnie ugnieść, odstawić do lodówki na 15-20 minut. Po tym czasie oprószyć blat mąką, rozwałkować ciasto i wycinać ciasteczka. Wyłożyć je na blachę z papierem do pieczenia i piec przez 20 minut w 180 ºC.

Lukier:
-1 białko
-1 szklanka cukru pudru (lub więcej)
-barwniki spożywcze

Cukier puder dodać do białka i dokładnie wymieszać, porozdzielać do miseczek i do każdej dodać inny kolor barwnika. Ozdabiać wg. uznania :)
Smacznego !


środa, 13 marca 2013

Ciasto z białym serem, brzoskwiniami i karmelizowanymi migdałami


Delikatne ciasto z białym serem, nie jest to ciasto w stylu sernika, smakuje zupełnie inaczej, ponieważ ser nie jest tak dokładnie zmielony i można go "ugryźć". Początkowo zamiast brzoskwiń miały być jabłka, ale okazało się że się skończyły to użyłam brzoskwiń z puszki :)
Składniki na średnią blachę:
kruchy spód:
-125g masła
-1 szklanka mąki pszennej
-1/3 szklanka cukru

Piekarnik nastawić na 180ºC.
Wszystko dokładnie wyrobić ręką. Takie ciasto wykładać na spód blachy robiąc wyższe boki o wysokości ok. 1cm. Ponakłuwać widelcem i piec przez 20 minut.
Po wyjęciu ostudzić.

migdały:
-80g płatków migdałowych
-1/2 szklanka cukru

Na patelnie wysypać cukier i płatki migdałowe, poczekać aż cukier się roztopi i dokładnie mieszać łyżką aby się nie spaliły.

masa serowa:
-400 gram białego sera (takiego w kostce)
-1/2 szklanka cukru
-1 opakowanie cukru wanilinowego
-2 jajka
-pół puszki brzoskwiń pokrojonych w plasterki

Wszystkie składniki wrzucić do miski i zmiksować lub wymieszać trzepaczką (ja tak zrobiłam). 
Masę wyłożyć na wystudzony spód, na wierzch wyłożyć brzoskwinie i wszystko obsypać migdałami.
Wstawić do piekarnika również na 180ºC, piec przez 50 minut.

Smacznego !























piątek, 8 marca 2013

Czekoladowe babeczki z bardzo czekoladowym kremem



Dziś Dzień Kobiet !
Wszystkim Paniom życzę udanego, mile spędzonego dnia z bukietem kwiatów oczywiście :) A Panom proponuję się dzisiaj postarać i spróbować swoich sił w kuchni.
Takich czekoladowych babeczek jeszcze nie jadłam/piekłam. Są miękkie, delikatne a krem... NIEBO! Jest tak pyszny i taki czekoladowy. 
Składniki na 10 sztuk (w pokojowej temperaturze):
-110 g masła
-110 g cukru pudru
-2 jaja
-150 g mąki pszennej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-25 g kakao
-55 ml kremówki (30%)
-55 ml mleka

Masło utrzeć na gładką masę, dodać cukier i dokładnie zmiksować. Dodawać po jednym jajku i po każdym dokładnie miksować. Następnie dodać mąkę, proszek do pieczenia i kakao, utrzeć do połączenia składników i dodać mleko i kremówkę. Wymieszać wszystko dokładnie tak aby na dnie nie zostało niezmiksowane masło. 
Formę na muffinki wyłożyć 10-cioma papilotkami i wykładać do nich po równo masy.
Piec w 190ºC prze 20 minut, do suchego patyczka.

Krem:
-300 g czekolady mlecznej
-250 g kremówki

Kremówkę podgrzać w rondelku tak aż zacznie się delikatnie gotować, jeśli zobaczycie pierwsze bąbelki należy od razu wyłączyć gaz. Do gorącej śmietanki dodać połamaną lub pokrojoną czekoladę i dokładnie wymieszać, tak aby masa była gładka bez żadnych kawałków czekolady.
Odstawić w zimne miejsce do stężenia. Mi nie chciała stężeć przez 1,5h, więc wsadziłam ją do zamrażarki na 20 minut. Po tym czasie zmiksować mikserem, masa automatycznie stanie się jaśniejsza i sztywniejsza. Jeśli jednak stężeje wam zbyt szybko można ją podgrzać i dopiero zmiksować.

Krem przełożyć do rękawa cukierniczego i wyciskać na babeczki. 
Smacznego !



niedziela, 3 marca 2013

Babeczki cytrynowe z kremem cytrynowym


Nie przekonywały mnie ciasta, babeczki czy ciasteczka o smaku cytrynowym. Jedyną rzeczą jaką lubiłam jeść o tym smaku były lody i lemon meringue pie. Jednak wszystko się zmieniło po tych babeczkach, wiem że przekonałam się do tego aby piec więcej rzeczy o smaku cytrynowym :) 
Przepis z książki "best bake sale cookbook"
Składniki na 18 sztuk (wszystkie w temperaturze pokojowej):
-200g masła 
-1 3/4 szklanki cukru
-3 duże jaja
-3 szklanki mąki pszennej 
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1/2 łyżeczki soli
-1 szklanka jogurtu naturalnego
-2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Nagrzać piekarnik do 180°C.
Masło z cukrem zmiksować na gładką masę, dodać jajka po kolei i po każdym dokładnie miksować. Wsypać 1 1/2 mąki, proszek do pieczenia i sól, dokładnie zmiksować. Następnie wlać jogurt, sok z cytryny wymieszać do połączenia składników. Na koniec dodać resztę mąki czyli 1 1/2 szklanki i dobrze zmiksować.
Formę na babeczki wyłożyć papilotkami i do każdej nakładać ciasto do 3/4 wysokości papilotek.
Piec 20-25 minut, do suchego patyczka.

Krem cytrynowy:
-400g naturalnego serka (sama użyłam serka Piątnica)
-100g masła
-1 szklanka cukru pudru
-2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
-sok z całej cytryny

Masło z cukrem zmiksować na puszystą masę, dodać serek, ekstrakt i sok z cytryny, dokładnie zmiksować, Przełożyć do rękawa cukierniczego i wyciskać na wierzch nakładką w kształcie koła lub inną jeśli wolicie :).






Miłego pieczenia i smacznego ! :)


piątek, 1 marca 2013

Biscotti


Biscotti z migdałami i żurawiną, włoskie ciasteczka w smaku przypominają sucharki tylko z odatkiem orzechów i suszonych owoców. Idealnie pasują do herbaty lub kawy. Plusem tych ciasteczek jest to, że można przechowywać je bardzo długo w pudełeczku, ponieważ i tak są suche.
Składniki na 15:
-1 jajko
-1 szklanka mąki pszennej
-90g cukru pudru
-garść żurawiny suszonej lub innych suszonych owoców
-pół szklanki obranych migdałów w całości (aby je obrać należy zalać migdały wrzątkiem i zostawić na 5-10 min, po tym czasie skórka sama będzie odchodziła)
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Jajko zmiksować z cukrem pudrem, dodać mąkę i proszek do pieczenia. Na koniec dodać żurawinę, migdały i jeszcze raz zmiksować.
Ręce obsypać w mące, ciasto wyłożyć na blachę z papierem do pieczenia wysypaną mąką, uformować z ciasta chlebek i lekko go przyklepać do blachy.
Piec w 180°C przez 25 minut.
Po tym czasie wyjąć i wystudzić.
Następnie pokroić na centymetrowe "kromki" i położyć ponownie na blaszce na jednej stronie, piec je przez 7 minut w 180°C po tym czasie przewrócić wszystkie na drugi bok i piec kolejne 7 minut.
Można polać czekoladą lub zamaczać połowę w czekoladzie. Ja zostawiłam już takie "zwykłe".


























Smacznego :)