środa, 30 września 2015

Krewetki z chilli na białym winie bez tłuszczu


Najprostszy i zarazem najpyszniejszy przepis na krewetki. Jednak najważniejszym składnikiem jest natka pietruszki. Jestem osobą, która unika tłuszczu jak tylko może, dlatego wszystkie moje obiady są przygotowywane bez dodatkowego tłuszczu, tak jak te krewetki. Przygotowanie zajmuje mniej niż 15 minut !
Składniki:
-200g krewetek
-1/2 papryczki chilli
-2 ząbki czosnku
-1 szkl. białego wytrawnego wina
-pół natki pietuszki

Papryczkę i czosnek drobno posiekać, rozgrzać patelnię teflonową. Na patelnię wrzucić chilli i czosnek, podsmażyć i następnie wrzucić krewetki. Całość zalać szklanką wina i zostawić na patelni przez 2-3 minuty.
Gotowe, tak nie jest to skomplikowane a krewetki wychodzą przepyszne. Najlepiej wszystko przełożyć na głęboki talerz, łącznie z sosem. I co najważniejsze obsypać obwicie NATKĄ PIETRUSZKI po wierzchu !!!

Smacznego !


wtorek, 1 września 2015

Sticky rice with mango


Jeśli lubicie smak kokosa i ryż i mango to idealny deser dla Was. Lepiący się ryż o smaku kokosa, idealnie dojrzałe mango i jesteście w niebie. 3 składniki a robią taką robotę!
Składniki:
-100g ryżu jaśminowego
-poł puszki mleczka kokosowego
-2 dojrzałe mango
-szczypta soli

Ryż namoczyć w wodzie przez ok. 30 minut.
Włożyć do garnka - takiego który można włożyć do piekarnika, bez plastikowych elementów z pokrywką.
Wyjąć z wody opłukać, zalać mleczkiem, posolić i dolać 1/2szkl. wody, wstawić na palnik do zagotowania, nie zapominajcie o mieszaniu, tego niestety nie można zostawić trzeba pilnować aby się nie przypaliło.
Po tym czasie dolać kolejną 1/2szkl. wody i wstawić do piekarnika nagrzanego na 130C na 25 minut.
Piekarnik sprawia, że ryż jest idealnie lepki i ciepło dociera do niego w każdym miejscu z taką samą "mocą".

Po 25 minutach wyjąć ryż, przełożyć do miseczek i na wierzch położyć obrane i pokrojone w kawałki mango.

Deser godny pochwały ustnej i wzrokowej !
Smacznego !!


wtorek, 28 lipca 2015

Tarta czekoladowa z owocami


Tarta czekoladowa, niby banalne ale nie w tym wypadku. W tej tarcie jest ukryta jedna warstwa – zmrożony banan zblendowany z ciasteczkami kakaowymi. Na tym jest czekoladowy ganache i na przełamanie słodkości owoce. Czekolada i owoce jak wiadomo jest jednym z lepszych połączeń i tym razem spisało się na medal. Ciasto kruche jest idealnie chrupiące i trzyma wszystko w całości. Oczywiście bez pomocy mojego ukochanego nie dałabym rady!

Składniki na kruche:
-1 i ½ szkl. mąki pszennej
-1 jajko
-3 łyżki cukru
-125g masła
-2 łyżki zimnej wody
-szczypta soli

Wszystkie składniki zagnieść na gładkie ciasto, uformować w kulkę, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 30min.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni C.
Formę wysmarować tłuszczem i obsypać delikatnie mąką, ciasto rozwałkować na ok. 3mm grubości i przełożyć do formy. Widelcem porobić dziurki na całym cieście. Na wierzch wyłożyć papier do pieczenia a na nim umieścić ryż/kulki ceramiczne/fasole lub coś podobnego. Wstawić do piekarnika na 15 minut i po tym czasie zabrać papier do pieczenia z obciążeniem.
Do resztek które mi zostały z ciasta dodałam trochę kakao i upiekłam. Przydadzą się później.

Czekoladowy ganache:
-330ml śmietanki 36%
-200g czekolady ( u mnie pół na pół gorzka z mleczną)

Zagotować śmietankę, zdjąć z palnika po pojawieniu się kilku pierwszych pęcherzyków, dodać połamaną czekoladę i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia.
Wstawić do lodówki na ok 1h.

Banan i ciasteczka:
-resztki upieczonego ciasta z kakao
-3 banany (mogą być zmrożone lub nie)

Należy zblendować banany z ciastem na gładką masę.
Na kruche ciasto umieścić banany z ciasteczkami, na to czekoladowy ganache i ozdobić owocami.
Całość najlepiej schłodzić przez noc w lodówce, u mnie jakoś od razu po ułożeniu ostatniej maliny ciasto zostało pokrojone :P

Smacznego !



wtorek, 14 lipca 2015

Krajanka bez pieczenia


Chyba najpyszniejsze połączenie składników do słodko - słonego deseru. Szybkie wykonanie, krótki czas oczekiwania na ostygnięcie i taka przyjemność dla podniebienia. Ja oczywiście do tego sama robię masło orzechowe, bo lubię bardziej chrunchy i skład mojego to 100% orzeszków :)
Składniki:
-150 g gorzkiej czekolady
-paluszki
-200 g masła orzechowego

Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce po każdych 30s mieszając.
Czekoladę wylać do keksówki na to wyłożyć paluszki i na paluszki masło orzechowe. Przykryć wystającymi bokami papieru do pieczenia i przycisnąć dłonią.



Wstawić do zamrażarki na 1h. 

Po tym czasie kroić na małe kawałki. Można przechowywać w zamrażarce lub lodówce.
Smacznego !!!

czwartek, 2 lipca 2015

Chlebek pita (razowy)


Lekkie, cieniutkie pieczywko, które można wypełnić czym tylko sobie chcemy. Idealny do mięs, warzyw zlepiony serem. 
Składniki na 10 chlebków:
-1 i 1/2 szkl. mąki pszennej
-1 i 1/2 szkl. mąki razowej
-10g suchych drożdży 
-1 łyżeczka soli 
-1 i 1/4 szkl. letniej wody 

Mąkę i drożdże wymieszać, dodać resztę składników i ugnieść elastyczne ciasto. 
Z ciasta uformować kulę, przełożyć do czystej miski, nakryć folią spożywczą i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1-1,5h. 
Po tym czasie uderzyć pięścią w ciasto aby całe powietrze z niego zeszło. 
Podzielić na 10 kulek. Każdą kulkę rozwałkować najciemniej jak się da. Pozostawić na blacie oprószonym mąką i przykryć placki ściereczkami na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. 
Po tym czasie piec w 220ºC na spodach od tortownicy. Ja to robiłam tak, trzymałam głowę przy piekarniku przy kilku pierwszych chlebkach i w momencie kiedy chlebek w calosci urusł, trzymałam prze ok 1minutę i wyciągałam.
Czas pieczenia to ok. 7minut. 

Wystudzona pita jest idealna do mrożenia. 

Smacznego !



wtorek, 26 maja 2015

Lody czekoladowe


Lody to moje ulubione słodycze. Tylko muszą spełniać jeden warunek, aby mi smakowały. Muszą mieć w sobie coś do chrupania, coś co czuć między zębami np. : orzeszki, kawałki ciasteczek, kawałki czekolady itd. Teraz kiedy sama mogę tworzyć idealne połączenia pierwszym z są bardzo intensywnie czekoladowe lody z kawałkami czekolady i kawałkami orzeszków ziemnych. 
Do tego można powiedzieć, że są w miarę zdrowe ;p. Zamiast cukru dałam miód, a czekolada jest gorzka 70%.
Składniki:
-170ml śmietanki 36%
-270ml mleka
-100g gorzkiej czekolady 
-3 łyżki kakao
-3-4 łyżki miodu

dodatkowo:
-20g pokrojonej drobno gorzkiej czekolady
-30g posiekanych orzeszków

Wkład od maszynki do lodów umieścić w zamrażarce na 12h przed kręceniem lodów,

Mleko podgrzać wmieszać kakao, wrzucić czekoladę. Mieszać do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Na koniec jak mieszanina trochę ostygnie dodać miód. 
Kremówkę ubić na sztywno, połączyć z masą czekoladową. Odstawić do lodówki do całkowitego wystygnięcia do ok. 5°C.

Wyjąć wkład i umieścić go w maszynce do lodów. 
Ostudzoną masę przelać do maszynki. Włączyć maszynkę i kręcić lody. Pod koniec dodać kawałki czekolady i orzechy. Lody kręcą się ok. 20-30 minut.

Masę lodową przełożyć do plastikowego pudełka i umieścić w zamrażarce.

Smacznego !



wtorek, 19 maja 2015

Chłodnik z botwinką


Okres letni uprasza się o przygotowanie chłodnika, dlatego u mnie już się pojawił. W mojej rodzinie jednak nigdy nie robiło się chłodnika z botwinką. Tym razem z moim chłopakiem zrobiliśmy chłodnik w jego stylu. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam !!!
Składniki:


  • na wywar:
-2 marchewki
  • na chłodnik


-1 korzeń pietruszki
-2 ząbki czosnku
-sól i pieprz do smaku 

Warzywa obrać i zalać ok. 300 ml wody, doprawić i zagotować. Wyjąć warzywa z wody, sam wywar ochłodzić.


-1 pęczek botwinki
-1 ogórek świeży bez miąszu
-1 większy ogórek kiszony + pół słoika wody z ogórków
-5 rzodkiewek
-0,5 l kefiru
-0,3 l jogurtu naturalnego 
-1/2 pęczku koperku
-1/2 pęczku szczypiorku
-sól, pieprz
Botwinkę, ogórki, koperek i szczypiorek drobno pokroić, rzodkiewkę zetrzeć na tarce. Wszystko umieścić w garnku zalać kefirem, jogurtem i wystudzonym wywarem, doprawić do smaku.
Można dodać ugotowane jajka, my niestety ich nie mieliśmy więc tym razem było bez :)

Smacznego !