wtorek, 14 lipca 2015

Krajanka bez pieczenia


Chyba najpyszniejsze połączenie składników do słodko - słonego deseru. Szybkie wykonanie, krótki czas oczekiwania na ostygnięcie i taka przyjemność dla podniebienia. Ja oczywiście do tego sama robię masło orzechowe, bo lubię bardziej chrunchy i skład mojego to 100% orzeszków :)
Składniki:
-150 g gorzkiej czekolady
-paluszki
-200 g masła orzechowego

Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce po każdych 30s mieszając.
Czekoladę wylać do keksówki na to wyłożyć paluszki i na paluszki masło orzechowe. Przykryć wystającymi bokami papieru do pieczenia i przycisnąć dłonią.



Wstawić do zamrażarki na 1h. 

Po tym czasie kroić na małe kawałki. Można przechowywać w zamrażarce lub lodówce.
Smacznego !!!

czwartek, 2 lipca 2015

Chlebek pita (razowy)


Lekkie, cieniutkie pieczywko, które można wypełnić czym tylko sobie chcemy. Idealny do mięs, warzyw zlepiony serem. 
Składniki na 10 chlebków:
-1 i 1/2 szkl. mąki pszennej
-1 i 1/2 szkl. mąki razowej
-10g suchych drożdży 
-1 łyżeczka soli 
-1 i 1/4 szkl. letniej wody 

Mąkę i drożdże wymieszać, dodać resztę składników i ugnieść elastyczne ciasto. 
Z ciasta uformować kulę, przełożyć do czystej miski, nakryć folią spożywczą i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1-1,5h. 
Po tym czasie uderzyć pięścią w ciasto aby całe powietrze z niego zeszło. 
Podzielić na 10 kulek. Każdą kulkę rozwałkować najciemniej jak się da. Pozostawić na blacie oprószonym mąką i przykryć placki ściereczkami na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. 
Po tym czasie piec w 220ºC na spodach od tortownicy. Ja to robiłam tak, trzymałam głowę przy piekarniku przy kilku pierwszych chlebkach i w momencie kiedy chlebek w calosci urusł, trzymałam prze ok 1minutę i wyciągałam.
Czas pieczenia to ok. 7minut. 

Wystudzona pita jest idealna do mrożenia. 

Smacznego !



wtorek, 26 maja 2015

Lody czekoladowe


Lody to moje ulubione słodycze. Tylko muszą spełniać jeden warunek, aby mi smakowały. Muszą mieć w sobie coś do chrupania, coś co czuć między zębami np. : orzeszki, kawałki ciasteczek, kawałki czekolady itd. Teraz kiedy sama mogę tworzyć idealne połączenia pierwszym z są bardzo intensywnie czekoladowe lody z kawałkami czekolady i kawałkami orzeszków ziemnych. 
Do tego można powiedzieć, że są w miarę zdrowe ;p. Zamiast cukru dałam miód, a czekolada jest gorzka 70%.
Składniki:
-170ml śmietanki 36%
-270ml mleka
-100g gorzkiej czekolady 
-3 łyżki kakao
-3-4 łyżki miodu

dodatkowo:
-20g pokrojonej drobno gorzkiej czekolady
-30g posiekanych orzeszków

Wkład od maszynki do lodów umieścić w zamrażarce na 12h przed kręceniem lodów,

Mleko podgrzać wmieszać kakao, wrzucić czekoladę. Mieszać do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Na koniec jak mieszanina trochę ostygnie dodać miód. 
Kremówkę ubić na sztywno, połączyć z masą czekoladową. Odstawić do lodówki do całkowitego wystygnięcia do ok. 5°C.

Wyjąć wkład i umieścić go w maszynce do lodów. 
Ostudzoną masę przelać do maszynki. Włączyć maszynkę i kręcić lody. Pod koniec dodać kawałki czekolady i orzechy. Lody kręcą się ok. 20-30 minut.

Masę lodową przełożyć do plastikowego pudełka i umieścić w zamrażarce.

Smacznego !



wtorek, 19 maja 2015

Chłodnik z botwinką


Okres letni uprasza się o przygotowanie chłodnika, dlatego u mnie już się pojawił. W mojej rodzinie jednak nigdy nie robiło się chłodnika z botwinką. Tym razem z moim chłopakiem zrobiliśmy chłodnik w jego stylu. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam !!!
Składniki:


  • na wywar:
-2 marchewki
  • na chłodnik


-1 korzeń pietruszki
-2 ząbki czosnku
-sól i pieprz do smaku 

Warzywa obrać i zalać ok. 300 ml wody, doprawić i zagotować. Wyjąć warzywa z wody, sam wywar ochłodzić.


-1 pęczek botwinki
-1 ogórek świeży bez miąszu
-1 większy ogórek kiszony + pół słoika wody z ogórków
-5 rzodkiewek
-0,5 l kefiru
-0,3 l jogurtu naturalnego 
-1/2 pęczku koperku
-1/2 pęczku szczypiorku
-sól, pieprz
Botwinkę, ogórki, koperek i szczypiorek drobno pokroić, rzodkiewkę zetrzeć na tarce. Wszystko umieścić w garnku zalać kefirem, jogurtem i wystudzonym wywarem, doprawić do smaku.
Można dodać ugotowane jajka, my niestety ich nie mieliśmy więc tym razem było bez :)

Smacznego !


sobota, 16 maja 2015

Curry z kurczakiem


Pasta curry, która została zrobiona przez Panią, która na co dzień zajmuje się kuchnią tajską była tak ostra, że coś niesamowitego. Jednak ta ostrość była tak przyjemna i mleczko kokosowe ją niweluje. Sam kurczak jest miękki, bo go nie smażymy tylko dusimy w mleku z pastą curry i warzywami. 
Do tego dodatek ryżu i obiad gotowy.
Składniki:
-słoiczek pasty curry
-2 piersi z kurczaka
-papryka
-1/2 cukinii
-1/2 bakłażana
-pędy bambusa
-fasolka szparagowa 
-puszka mleka kokosowego
-czarny mak 
-przyprawy (sól, pieprz)
-puszka owoców tropikalnych (najlepiej owoce liczi)

Warzywa skroić w paski, kurczaka w kostkę.
Kurczaka wrzucić na suchą patelnię, chwile podsmażyć, dodać warzywa i pastę curry. Całość zalać mlekiem kokosowym i dusić przez 10-15 minut na średnim ogniu.Ryż ugotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
Ryż ułożyć na talerzu, curry obok, fasolkę ugotowaną również umieścić na talerzu i na wierzch rzucić słodkie owoce tropikalne aby nadały kontrastowego smaku w ostrości curry.Podawać na ciepło. 



Smacznego !!!





piątek, 8 maja 2015

Nachosy bez tłuszczu z guacamole


To jest wersja fit dla wszystkich którzy chcą uciąć w jakikolwiek sposób zbędne kalorie. Mi osobiście bardzo smakuje taka wersja, nachosy nie sa przesiąknięte tłuszczem. Guacamole to dosłownie samo awokado (zdrowe tłuszcze) z przyprawami. 
Składniki na nachosy: 
-tortille (kupione w sklepie)
-sól 
-pieprz 
-przyprawy wg uznania (proszek chilli, bazylia, słodka papryka)

Tortille należy pociąć nożem na kawałki w kształcie nachosów. Ułożyć na blaszce z papierem do pieczenia.
Przyprawy wymieszać i obsypac nimi nachosy. 
Wstawic do piekarnika nagrzanego na 180°C na 10-15 minut do zarumienienia. 

Guacamole: 
-dojrzałe awokado
-kilka kropel soku z limonki (mozna zastąpić sokiem z cytryny 
-sól 
-pieprz 

Awokado rozgnieść widelcem dodać  sok z limonki i przyprawy, wymieszać. 
Nie mozna ominąć soku z limonki, bo nie bedzie takiego smaku i awokado po chwili zczarnieje.
 
English 
Nachos: 
-tortillas (from shop)
-salt
-pepper 
-seasoning (chili powder, basil, sweet pepper)
Cut tortillas into small pieces - nachos shape, put on baking sheet. Mix all seasonings together and sprinkle nachos. Bake in 180°C for 10-15 min till golden. 
Guacamole: 
-1 soft avocado 
-1/4 lime 
-salt 
-pepper 
Smash avocado with fork and add lime, salt and pepper. 


środa, 6 maja 2015

Chleb z pestkami słonecznika

Chleb upiekłam na spontanie o 1 w nocy, następnego dnia było święto i wszystkie sklepy były zamknięte, a w mieszkaniu akurat miałam wszystkie potrzebne składniki. Formy do chleba nie mam, w sumie to nie mam żadnej blachy wiec chleb upiekłam w misce... Samo przygotowywanie jest super szybkie, niestety trzeba 2 razy poczekać aż wyrośnie i to zajmuje najwiecej czasu. Wyszedł pyszny, chrupiący z wierzchu i mięciutki w środku.
Składniki na 1 bochenek: 
-500 g mąki pszennej 
-1/2 szkl. prażonego słonecznika
-3/4 łyżki soli 
-1 łyżka suszonej bazyli
-1 łyżka suszonego majeranku 
-1,5 łyżki cukru
-13 g drożdży suchych 
-550 ml lekko ciepłej wody

Wszystkie składniki i połowę ilości słonecznika wymieszać w misce (nie robimy rozczynu), przykryć reczniczkiem i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. 
W tym czasie powinno trochę urosnąć. 
Po tym czasie wymieszać ciasto jeszcze raz. Formę wysmarować masłem - dokładnie !!! Przelozyc ciasto ba wierzch wysypać resztę slonevznika i odstawić na kolejne 20 minut do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzać na 220stopni C.
Ciasto powinno całkiem mocno urosnąć. 
Wstawic chleb dobpiekarbika i piec ok.50 minut. 

Smacznego!